GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-02-2021 21:56   Güncelleme : 14-02-2021 22:10

Kaymakam Kula’dan Yayla Yolunda Covid Denetimi

Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Jandarma ve polislerle birlikte yayla yolu ve ilçenin çeşitli noktalarında yeni tip koronavirüs kovid -19 denetimine katıldı. Denetimlerde alkol kontrolü de yapıldı.

Kaymakam Kula’dan Yayla Yolunda Covid Denetimi

Araç sürücülerine yönelik denetimde, maske, mesafe ve emniyet kemeri uyarısı yapıldı. Denetimlere bizzat katılan kaymakam Kula, başta tarım çalışanları olmak üzere muaf olanların dışında sokağa çıkma yasağına uymayanları uyardı. Sokağa çıkma belgesi bulunmayanların araç plakaları belirlendi ikinci denetimde belge ibraz edemeyenlere ceza uygulaması yapılacağı belirtildi.

Araç sürücülerini maske ve emniyet kemeri kullanılmasına yönelik kurallara uyulması için uyarıda bulunan kaymakam Kula, vatandaşları kurallara uymaya çağırarak, ‘’Yeni tip koronavirüs kovid-19 pandemi nedeni ile ilçenin değişik noktalarında polis ve jandarma ekiplerimiz  maske, mesafe ve emniyet kemerine yönelik sıkı denetim yapıyor. Kovid sebebi ile salgın hızını en aza düşürmek için denetimlerimizi aralıksız sürdürüyoruz.  Amacımız vatandaşlarımızın kurallara uymalarını sağlamaktır. Mümkünse kovid belasından kurtulmak ve bulaş hızını azaltmak için sağlıkçılarımız ile birlikte ekiplerimiz de kontrollerini sürdürüyorlar. Herkese sağlıklı günler diliyorum’’ dedi.

Denetimlerde mazeret belgesi istendiğinde herkes bir belge sunuyor ancak ellerinde İçişleri Bakanlığının yayımladığı muafiyet listesinin bulunduğunu dile getiren Erdemli Kaymakamı Avni Kula, ‘’Bakanlığımızın yayımladığı muafiyet listesi dışındaki belgeler geçersiz. Başta Tarım sektörü olmak üzere birçok meslek grubu muafiyette. Mesela tarım sektörü, çiftçiler, lojistik ve nakliye firmaları, kısıtlamaların olduğu günlerde çalışma zorunda kalanlara muafiyet var.  Tarım sektöründe çalışıyor ise Ziraat Odasından belge alması gerekir. Kurallara ve genelgelere uymayanlar hakkında ise ilgili genelge doğrultusunda yasal işlem başlatılmaktadır. Biz vatandaşa ceza yazmaktan zevk almıyoruz, amacımız vatandaşın kurallara uymasına yardımcı olmaktır’’ şeklinde konuştu.

Kuralları yerine getirmek jandarma ve polis zoru ile yapılmamalı diyen Kula,  kendi sağlıkları için kullandıkları araçlarında maske, emniyet kemeri, hijyen ve mesafeye dikkat etsinler.  Sağlığımız için kurallara mutlaka uyalım, uymayanları da sağlığımız için uyardık’’ ifadesini kullandı.

Kaymakam Kula denetimlerde, belge ibraz edemeyenlere de ‘’Bir defaya mahsus muaf tutuyoruz ancak ihlal devam ederse ceza uygulamaktan çekinmeyeceğiz’’ vurgusunda bulundu.

Denetimlerin sık sık yapılması gerektiğini belirten vatandaşlar uygulamadan memnun olduklarını kaydederken bazı araç sürücülerine alkolmetre uygulaması yapıldı.