GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-02-2021 17:39

80 Bin m2lik Erdemli Külliyesinin İlk İşaretlemesi Yapıldı

Erdemli Diyanet Külliyesinin ön teslim ve sınır işaretlemesi yapıldığı bildirildi.

80 Bin m2lik Erdemli Külliyesinin İlk İşaretlemesi Yapıldı

Erdemli Müftülüğü ve Türkiye Diyanet Vakfı Erdemli Şubesi öncülüğünde bu yıl içerisinde yapımına başlanması planlanan Diyanet Külliyesi arazisinin sınır tespiti yapıldı. Erdemli Orman İşletme Müdürlüğü ve Erdemli müftülüğü yetkili personelleri,   Harita teknikerleri eşliğinde teknik cihazlarla yaklaşık seksen bin m2 lik alanın sınır tespiti yapıldı. 

Erdemli ilçe müftüsü Dr. Hayri Erenay çalışmalara katılarak şunları söyledi, “Orman Genel Müdürlüğü, Bölge müdürlüğü ve Erdemli orman müdürlüğünün destekleri ile bugün sahanın ön teslimi ve sınır tespitini yapmış bulunuyoruz. 

İki büyük parselin birisinde Akdeniz bölgesinde görev yapan Diyanet personeline eğitim verecek Eğitim merkezi yapılacaktır. İkinci parsele de yaklaşık 300 kişilik ihtiyaç odaklı kuran kursu, öğrenci yurdu, hafızlık merkezi ve 4-6 yaş kursu inşa edilecektir. Her iki yerleşke içerisinde çalışma salonları, 50 adet öğrenci velilerinin eğitim sürecinde kullanılacak ahşap ev ve spor kompleksleri yer alacaktır. 

Diyanet Külliyesi ilçemize çok büyük değer katacaktır. Çocuklarımızın 4-6 yaştan alıp ilköğretim, ortaokul ve lise eğitimlerini devam ettirirken hafızlıklarını da yapmalarını planlıyoruz. Projemiz içeresinde hemen hemen tüm sosyal donatıları olacak. Ayrıca Külliyemiz içerisinde yer alacak olan Eğitim Merkezimizde, bölgemizde ve ilçemizde görev yapan din görevlilerimiz dönem dönem hizmet içi eğitimlerini tamamlayarak görevlerini daha donanımlı olarak yerine getireceklerdir.

Bu büyük yerleşkenin temelini kesin teslimden sonra, Haziran ayı gibi temelini atmayı planlamaktayız. Bu büyük eserin tamamlanması noktasında başta Erdemli müftülüğünün gayretli ve cefakar görevlileri ile cömert Erdemli halkına güvenimiz tamdır. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanımız sayın Prof. Dr. Ali Erbaş'a ve sayın il müftümüze, bölgenin ihtiyacı olan bu esere verecekleri destekten dolayı teşekkür ederiz. Çıkmış olduğumuz bu hayırlı yolda bizlerden desteklerini esirgemeyen tüm kurumlarımıza ve Hayırsever Halkımıza yürekten teşekkür ediyorum.” dedi.

Parsellerin sınır işaretlemesinde, yaklaşık on kişilik bir müftülük personeli fiilen görev aldı.