Erdemli'de 6013 Öğrenciye Diş Taraması
Advert
Advert
AdvertAdvert
Advert


Günün BaşlıklarıErdemli'de 6013 Öğrenciye Diş Taraması

Diş Sağlığında Koruyucu Hekimlik Çok Önemli

Erdemli'de 6013 Öğrenciye Diş Taraması
Bu içerik 2498 kez okundu.

Erdemli Toplum Sağlığı Merkezi Ağız ve  Diş Sağlığı Birimi sorumlusu Diş Hekimi Emre Hadi Akar 2016-2017 eğitim öğretim yılı süresince gerçekleştirdikleri ve planladıkları çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Akar yapılan çalışmaları şöyle anlattı; 'Günümüzde her alanda koruyucu hekimlik büyük önem kazanmıştır. Diş hekimliğinde de koruyucu hekimlik denilince akla dişlerin çürümesini önlemek gelir. Önemli olan çürük oluştuktan sonra değil; hastalık başlamadan önce önlemini almaktır.

İlkokul çocuklarında kötü beslenme alışkanlıklarından ve fırçalama alışkanlıkları kazanılmamış olmasından dolayı dişlerinde çürük görülme olasılığı daha yüksektir. Bu durumdan yola çıkarak Bakanlığımızın projesi kapsamında Erdemli Toplum Sağlığı Merkezi tarafından ilkokul çocuklarında diş çürüklerinin oluşumunu azaltabilmek amacıyla 2016-2017 Öğretim yılı için Erdemli ilçesine bağlı tüm okullardaki ana sınıfı, 1. Ve 2. Sınıf öğrencilerine 2 defa flor vernik uygulaması ile 1. Sınıf öğrencilerine diş taraması planlanmış olup,Erdemli Toplum Sağlığı Merkezi Ağız ve Diş Sağlığı Birimi çalışanları tarafından Planın ilk dönem uygulaması tamamlanmıştır.

Yapılan plan dahilinde 54 okula gidilerek 6013 öğrenciye eğitim verilmiş, 2180 öğrenciye tarama yapılmış, 2069 öğrenciye korucu diş sağlığı uygulaması yapılmış ve yaklaşık 7000 öğrenciye diş fırçası ile macunu dağıtılmıştır. Diş taraması sonucunda ise kişi başına düşen çürük sayısının yüksek olduğu tespit edilmiştir.

Ayrıca; 'Yapılacak olan yeni çalışmalarımızla çocuklarda oluşan çürük sayısını azaltmayı hedeflemekteyiz. Çocuklarımızın ağız ve diş sağlığını korumak için sayın velilerimizin ve eğitim camiamızın da desteğini bekliyoruz' dedi.

erdemli ajans diş taraması diş sağlığı Erdemli Toplum Sağlığı Merkezi
Advert
Advert
Sende Yorum Yaz.
Kalan karakter sayısı : 500
HERKES BUNU KONUŞUYOR X
TEMA Vakfı’ndan siyasete ekolojik çağrı
TEMA Vakfı’ndan siyasete ekolojik çağrı
Keçeden Şal Yaptılar
Keçeden Şal Yaptılar
Koşar: “Herşey İyi olacak”
Koşar: “Herşey İyi olacak”
Bakan Soylu, “Türk Bayrağını Kandil’e Dikeceğiz”
Bakan Soylu, “Türk Bayrağını Kandil’e Dikeceğiz”