GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-01-2021 16:24

Erdemli'nin Cefakar Domates Üreticilerinin ‘’Zirai Don’’ Nöbeti

Erdemli'nin cefakar ve fedkar domates üreticileri meteorolojinin uyarısı ile seralarında sabaha kadar ‘’Zirai Don’’ nöbet tutmaya başladı.

Erdemli'nin Cefakar Domates Üreticilerinin ‘’Zirai Don’’ Nöbeti

İlçeye bağlı Üçtepe Mahallesi üçüncü kanal mevkiinde örtü altı serada domades yetiştiriciliği yapan Mahmut Yazgan, ‘’Meteorolojinin ‘’Zirai Don’’ uyarı  ile gündüzden seralarımızdaki sobaları hazırladık ve termometre 5’in altına düşmeye başlayınca da sobaları yakarak ürünlerimizi dondan korumaya çalışıyoruz. Sabaha kadar sobalar yanarken bizler de hem ürünleri kontrol ediyoruz hem de ‘zirai don’ nöbeti tutuyoruz. Eğer uyursak henüz dalındaki mahsulümüzü soğuk vurur ve tüm domates fidelerini sökmek zorunda kalırız. Şimdilik erken aldığımız tedbir nedeni ile ürünlerimiz soğuktan etkilenmedi’’ dedi.

Hacı Ali Yazgan da, seradaki termometre ile içerinin soğuk derecesini ölçtükten sonra  yetiştirdiği domatesleri yiyerek kontrollerini yaptı. Yazgan sabaha kadar nöbet tutacaklarını belirterek,  ‘’Termometredeki soğuk derecesini 5’in altına düşürmemeye çalışacağız. Sera içinde soğuk derecesi 4,5 olarak gösteriyor ancak daha azla ısının düşmemesi için sobalarımızı yaktık ve ısının 5-6 derecenin üstüne çıkmasını sağlayacağız. Bin bir emekle yetiştirdiğimiz ürünün yarısı dalında soğuğa vurdurmamak için gece nöbetine devam edeceğiz.  Bin bir emekle yetiştirdiğimiz ürünü soğuğa uğratmamak için çalışıyoruz. Üreticinin soğuk havalarda işi zor Allah üreticinin yardımcısı olsun’’ dedi.

Hacı Ali Yazgan yetiştirdiği domatesten yiyecek soğuktan etkilenip etkilenmediğini kontrol etti. Üreticiler sabaha kadar serada soğuk nöbeti tutmaya devam ediyor.