GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-01-2021 12:45

Dsi Son 18 Yılda Mersin’de 8 Baraj 11 Gölet Yaptı, 13 Baraj ve 6 Gölet’in İnşaası Devam Ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Mersin’e yaptığı yatırımlarla ilgili basın açıklaması yaptı.

Dsi Son 18 Yılda Mersin’de 8 Baraj 11 Gölet Yaptı, 13 Baraj ve 6 Gölet’in İnşaası Devam Ediyor

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.

DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.

2021 Yılını Sulamada Hamle Yılı İlan Ettik

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ, “Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır.” dedi.

Torosların Münbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz…

Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda Mersin ilinde inşa edilen 38 sulama tesisi ile 132 Bin 105 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür YILDIZ, “Böylece Mersin topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 256 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

227 Bin 927 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…

Mersin’imiz için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 38 adet sulama tesisi inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 38 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 227 bin 927 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 496 300 000 TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Mersin zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.” dedi.

Mersin’imize 8 Baraj ve 11 Gölet Kazandırdık

Akdeniz’in ve Ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Mersin’imizde ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 145 adet Tesis ile 6 milyar 036 milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ, “Mersin’de son 18 yılda 8 baraj ve 11 gölet inşa ettik.

İnşaatı Devam Eden 13 Baraj ve 6 Gölet ile 395 bin 093 Dekar Arazi Daha Sulamaya Açılacaktır

Diğer taraftan Mersinli vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Mersin’in su kaynaklarını değerlendirmek için yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 13 baraj ve 6 göletin yapım çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Mersin’e Menba Kalitesinde İçmesuyu

Genel Müdür YILDIZ, Diğer taraftan tamamladığımız içmesuyu tesisleri ile 1.347.131 kişinin ihtiyacını karşılayacak olan, yıllık 151,50 milyon m³ içmesuyu temin ediyoruz.

Mersin’de Taşkın Riskini Azaltıyoruz

Ayrıca; Mersin İlinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 72 adet taşkın koruma tesisi ile Mersin şehir merkezi ve 129 adet yerleşim yeri ile 25 bin 742 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 16 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.

Mersin’in Suyu Ülkemizin Enerjisine Enerji Katıyor

Mersin’de son 18 yılda 13 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 950 GWh enerji üretimi sağlıyor, kurulu gücü 273 MW olan bu tesisler sayesinde milli ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 500 Milyon TL katkı sunuyoruz.

Şehrimizde inşa halinde olan 1 ve planlama aşamasında olan 20 adet olmak üzere toplamda 42 adet HES’le Ülkemizin enerjisine enerji katacak olmaktan gurur duyuyor, bugün itibariyle yaklaşık 1.300.000 hanenin enerji ihtiyacını Mersin’de kurulu HES’lerle karşılıyoruz.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.