GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-01-2021 17:37   Güncelleme : 19-01-2021 17:41

Minik TEMA’cılar Toprak Dede İçin Yürüdü

Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ‘’Erdemli Deniz ve Orman Okulu’’ projesi kapsamında Erdemli TEMA temsilciliği tarafından TEMA onursal başkanı Hayrettin Karaca’yı ölümünün birinci yılında ‘’Toprak Dede’’, ‘’İklim değişikliği ve su vardıklarımız’’ konulu anma programı düzenledi.

Minik TEMA’cılar Toprak Dede İçin Yürüdü

Erdemli Talat Göktepe Tabiat Parkı Çamlığında düzenlenen etkinlikte TEMA kurucusu ve Onursal Başkanı Hayrettin Karaca’nın su tasarrufu, çevreye olan duyarlılığı ve ormanlara verdiği önem anlatıldı.

Erdemli TEMA Temsilcisi Murat Başer, Türkiye’nin su varlıkları, iklim değişikliği, toprak dede olarak ta anılan Hayrettin Karaca’nın sağlığında çevre, su ve orman konularına önem verdiğini belirterek, ‘’Bizlere çok güzel bir çevre sevgisi bıraktı bizler de bu sevgiye layık olamaya çalışacağız. TEMA’nın kurucu başkanı Hayrettin Karaca’yı ölümünün birinci yılında rahmet ve minnetle anıyoruz’’ dedi.

Erdemli Deniz ve Orman Okulunun minik öğrencilerine su kıtlığının, iklim değişikliğine etkisinin ne olduğunu belirten sunum yapan Başer, ‘’Geleceğimiz çocuklarımıza iklim değişikliklerinin su varlıklarına olan etkisinin yanı sıra çevre ve su tasarrufu konusunu iyi öğretmemiz gerekiyor. Hayrettin Kara biz TEMA ’cıların pusulası idi bu pusulayı bir yıl önce kaybettik ve onu kaybettiğimiz için çok üzülüyoruz’’ dedi.

Sunumun ardından minik öğrenciler ellerinde taşıdıkları pankartlarla su tasarrufuna dikkat çekmek amacı ile yürüdü.

Bazı öğrenciler ise, sunumda Toprak dede Hayrettin Karaya ve su tasarrufunu öğrendiklerini belirtirken bazı öğrenciler ise etkinlikte Toprak Dere olarak bilinen Hayrettin Karaca’yı andıklarını, su varlıklarına ve çevreye dikkat çekmek için yürüyüş yaptıklarını belirten öğrenciler ve toprağın kendilerine emanet edildiğini ve herkesin doğayı koruyup sevmesi gerektiğini söylediler.

Öğrenciler etkinlik sonrası oyunlar oynadılar.