EĞİTİM
Giriş Tarihi : 19-01-2021 16:57

Engeller Mobil Ram Aracıyla Kalkıyor

Mersin’in Erdemli İlçesi’nde, Pandemi sürecinde risk altında olan fiziksel engeli öğrencilerin önündeki engelleri ortadan kaldırmak amacı ile Erdemli Kaymakamlığı, Erdemli Belediyesi ve Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği ‘’Mobil RAM projesi’’ aracı hizmete girdi.

Engeller Mobil Ram Aracıyla Kalkıyor

Mobil RAM aracının hizmete girmesi nedeni ile ilçe Kaymakamı Avni Kula belediye başkanı Mükerrem Tollu ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük’e teşekkür etti.

Artık engelli çocuklarımız sırtlarda ve kucaklarda merdivenleri çıkma telaşında bulunmayıp 4-5 kat merdiven çıkmayacaklar diye belirtti.

Mobil Ram projesi kapsamında muayeneye gelemeyen çocukları, uzman ekipler ikametlerinde ziyaret ederek, teşhis ve tanı koyma çalışmalarını gerçekleştirecekler.

Pandemiden dolayı eğitime ve tedaviye ulaşmakta zorlanan öğrencilere destek olmak adına projeyi hayata geçirdiklerini belirten Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, nerede olursa olsun çocukların yanında olduklarını söyledi.

Mobil ram aracının hizmete girmesi nedeni ile gazetecilere bilgi veren Başkan Tollu, “Engelli kardeşlerimiz var malumunuz, engelli öğrencilerimiz var. Bunların hem pandemiden dolayı hem de fiziksel şartlardan dolayı Rehberlik Araştırma Merkezlerine gelmeleri hassaten mümkün olmuyor. Şu anda belediyemizin önderliğinde, belediyemiz buna öncülük ederek, şartlarından dolayı eğitimden mahrum kalan kardeşlerimizin eğitimlerini ayaklarına getiriyoruz. Şu anda kurduğumuz araçla, kurduğumuz sistemle birlikte pandemi şartlarına uygun olarak, hocalarımızı gençlerimiz nerede yaşıyorlarsa hizmeti onların ayağına götürerek devletimizin imkânlarını en güzel şekilde faydalanmalarını sağlıyoruz” dedi.

Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük de konuşmasında, evde eğitim alan 281 özel eğitim alan öğrencinin yanında 47 adet de evde eğitim alan öğrencinin bulunduğunu söyledi.

Mobil RAM aracının genellikle evde eğitim alan öğrencilere yönelik olduğunu vurgulayan Açıkyörük, özellikle orta ve ağır eğitim alan öğrenci ve velilerinin RAM’a erişimlerinde sıkıntı yaşadığını gördüklerini belirterek,  ‘’Kaymakam bey ve belediye başkanımız ile yaptığımız görüşmede, mobil ram aracının hizmete sokulması benimsendi ve bu aracı belediyemiz tam teşekküllü olarak hazırlayıp çocuklarımızın hizmetine sundu. Bundan sonra öğrencilerimizin tanılama sistemini evlerinde yapacağız’’ dedi.

Konuşmaların ardından mobil araç tanıtılarak hizmete sunuldu.