GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-01-2021 17:11

Erikler Kış Ortasında Çiçek Açtı

Havaların yazdan kalma günler gibi sıcak gitmesi örtü altı serada turfanda olarak erikler, geçen yıla göre 15 ila 20 gün daha erken çiçek açmasına neden oldu.

Erikler Kış Ortasında Çiçek Açtı

Geçen yıl 1 Mart gibi meyve veren eriklerin bu yıl erken çiçek açmasından dolayı 15 Şubat gibi hasadının yapılması bekleniyor.

Örtü altı seralarda adeta gelinlik giyen erik ağaçları, çiçeklere konan arılarla birlikte baharı anımsatan görüntüler oluşturuyor.

Üreticiler erken çiçeklenmeyle birlikte çağla eriklerin sofralara yaklaşık 15-20 gün daha erken geleceğini öngörüyor. 

Üreticilerden Adem Keskin, havanın ılık gitmesi dolayısıyla erik ağaçlarının geçen yıla göre 15-20 gün daha erken çiçek açtığını belirterek, "Erik ağaçlarımız hava şartlarının ılık gitmesi ve sera içerisindeki erik ağaçlarının sahte bahara kapılması nedeni ile erken çiçek açtı. Bu da can eriklerinin erken de hasadı yapılması demektir. Eriklerin erken çiçek açması her üreticinin serası için geçerli değil.  Çevremizde bazı erik ağaçları halen çiçek açmadı. O eriklerde aynı hava şartına tekabül etti. Ama burada üretici olan kardeşimin, bilhassa yeğenimin bu işte çok büyük bir fonksiyonu vardır. Bu da bir inceliktir. Bu yıl geçen yıla göre 20 gün 25 gün erken hasat yapmayı bekliyoruz. Tabi Allah'tan bir afet zararı olmazsa şuanda sıkıntısı yok. Gayet güzel gidiyor. İnşallah üreticisine güzel bir hasılat bırakır" dedi.

Üretici İhsan Keskin ise, "Bu yıl ağaçlarımızın 15 gün önceden çiçek açma erkenciliği var. Ama bu hava şartlarının böyle olmasına sevinmeyelim. Bu üzülecek bir şey. Ocak ayına nazaran bu hava bizim geleceğimiz için pek parlak değil. Yağmur yağmazsa su olmaz, kar yağmazsa su olmaz. Ağaç soğukluğu almaz ise meyve tutmaz" diye konuştu.