EKONOMİ
Giriş Tarihi : 10-01-2021 14:50   Güncelleme : 10-01-2021 14:57

Erdemli Muzu Tescillendi

Erdemli ilçesinde açıkta yetiştirilen 'Erdemli muzu' Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenerek coğrafi işaret belgesi aldı.

Erdemli Muzu Tescillendi

Diğer muz çeşitlerine göre çok az alanda yetiştirilen Erdemli muzuna marka tescili alınmasının ardından dikim alanlarının hızla çoğalması çalışması yapılacağı bildirildi.

Diğer muz çeşitlerine göre daha düşük şeker oranına sahip Erdemli muzu, ilçede bilinmekle birlikte son 2 yılda e-ticaret üzerinden sınırlı da olsa 81 ile satışı yapıldığı bildirildi.

Erdemli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mesut Yıldız, Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte yapmış oldukları coğrafi işaret çalışması neticesinde Erdemli muzuna bir yıl önce marka tescil belgesi almak için başvurduklarını ve 4 Ocak 2021 tarihli ve 92 sayılı Coğrafi işaret ve geleneksel ürün adı bülteninde 633 sıra nolu yayınla Türk Patent ve Marka Kurumundan coğrafi işareti belgesini aldıklarını söyledi.

İlçenin coğrafi yapısı gereği nemli ortama sahip olduğunu, dolayısıyla da muz yetiştiriciğine uygun bir iklime sahip olduğunu belirten Yıldız, Erdemli mzunun tescili hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yıldız, "İlçemizde yaklaşık bin 800 dekar alanda muz yetiştiriciliği yapılmakta, bunun da 100 dekar  açık alanda yerli Erdemli muzu yetiştirilmektedir.  Tabi bu muz yetiştiriciliğinde örtü altı muzun yanında açık olarak yetiştirilen Erdemli'mize özgü yerel bir çeşidimiz olan Erdemli muzumuzun da yetiştiriciliğini yapmaktayız. Erdemli muzunu diğer muzlardan ayıran en büyük özelliği açık alanda örtü altına ihtiyaç duymadan yetiştirilebilmesidir. Dolayısıyla örtü altına ihtiyaç duyulmaması nedeniyle üreticilerimizin girdi maliyetlerini düşürmektedir. Girdi maliyetinin daha az olması ise  üretici içinde bir avantajdır" dedi.

Meyveyi diğer muzlardan ayıran özelliklere de değinen Yıldız, "Meyve boyu kısa, üçgen şeklinde ve meyve eni geniştir. Genellikle diğer muz çeşitlerine göre şeker oranı çok düşüktür. Diyabet hastaları şeker oranının düşük olması nedeniyle bolca tercih etmektedir. Günümüzün tüketici tercihlerine uygun bir muzdur. Erdemli muzu adıyla marka tescili yapılan muzun alanlarının genişletilmesi ve üretiminin artırlması amaçlanmaktadır" diye konuştu.

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Sarı'da, Erdemli muzunun kendine has özellikleriyle özel bir meyve olduğunu kaydetti.

Sarı,  "Türkiye'de sadece Erdemli'ye özgü bir muzdur. Sadece ilçemizde yetişmektedir. Kendine has kokusu ve tadı vardır. Çok özel bir ürün olmakla birlikte olgunlaşarak yenildiğinde çok daha güzel bir rayihası vardır. Bu ürünümüzün coğrafi işaretini aldık. Bundan sonraki hedefimiz üretim alanlarını çoğaltarak ulusal pazarımıza açmak" dedi.

Erdemli muzu üreticisi Şevket Demirel de, 5 yıldır açık alanda Erdemli muzu ürettiğini ifade ederek, ‘’Diğer muz çeşitlerine göre yerli Erdemli muzundaki veren az ama biz bu doğal ürünü gelecek nesillere de aktarılmasını istediğimiz için devam ettiriyoruz. Mesela 10 dönüm muz serasından aşağı yukarı aldığımız 20 ton civarında muz. Ama ben burayı Anamur muzu serası yapsam 80 ton ürün alırım. Yani daha fazla getiri sağlayabilir. Ancak ben bu muzun yaşamasını istiyorum. Gelecek nesillere aktarılmasını istiyorum. Çocuklar ileride büyüdükleri zaman bunu devam ettirsinler istiyorum. Onun için sera yapmadım. Doğal muzu yetiştirmeye devam ediyorum" diye konuştu.

E-ticaret üzerinden Erdemli Muzu satışı yapan girişimci Tufan Baştaş ise, "E-ticaret üzerinden Erdemli muzunun satış yapıyoruz. Ağırlıklı olarak İstanbul, Ankara, 81 ilimize de gönderiyoruz. Tabi biz bu muzu bütün illere taşıyamıyoruz, stoklu bir şekilde satıyoruz. Çünkü yetiştiren insanlar çok az kaldı. Özellikle doğallığı, açık havada yetiştiği için, şeker hastalarına birebir iyi geldiği için, çocuklara iyi geldiği için tercih ediliyor.  Doğal bir ürün olduğu için, açık havada yetiştiği için herkes tüketiyor. O yüzden talepte çok" şeklinde konuştu.

Tescilin alınmasının ardından ürünün tanıtılması, yetiştirilen alanın arttırılması ve ürünlerin ulusal pazara taşınması için çalışma başlatılacağı belirtildi.