GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-01-2021 00:14   Güncelleme : 08-01-2021 00:51

Cumhurbaşkanı Tarafından Alata Sahilinin Sit İlan Edilmesi Sevinçle Karşılandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mersin’de bu yıl 30 bin caretta caretta yavrusunun denizle buluştuğu, aynı zamanda endemik bitki türünden kum zambaklarının bulunduğu Alata Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Sahilini sit alanı yani ‘’kesin korunacak hassas alan’’ ilan etme kararı bilim insanları ve vatandaşlar tarafından sevinçle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Tarafından Alata Sahilinin Sit İlan Edilmesi Sevinçle Karşılandı

Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Deniz Kaplumbağaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEKUYAM) Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü sahilinin ‘’Kesin korunacak hassas alan’’ olarak ilan etmesini sevinçle karşıladıklarını söyledi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Ergene, ‘’Cumhurbaşkanımıza çok çok teşekkür ediyoruz. Artık nesli tükenme tehlikesi altında bulunan kum zambakları ve deniz kaplumbağaları koruma altına alındı. Sahilimiz sit alanı ilan edilmesu bizleri sonsuz mutlu etti’’ dedi.

"Alata kumsalının Cumhurbaşkanımızın  kararıyla kesin korunacak hassas alan ilan edilme’’ kararının olumlu karşılandığını belirten Ergene, ‘’Kesin korunacak hassas alan kapsamında 83 dekarlık bir bölge tanımlanmış oldu.  Bu bölgenin kesin korunacak hassas alan olmasındaki en önemli sebep bu kumsallarda yıllardır çalıştığımız deniz kaplumbağaları  ve kum zambaklarının nesli tehlikede olan canlılar olması idi. Ve yaklaşık olarak 20 yıldır Alata kumsalı deniz kaplumbağaları üreme alanı olarak tanımlanmıştı. Ve özellikle son dönemlerde bu bölgede kum zambaklarıyla birlikte bu canlının korunması için önemli adımlar atıldı. Ve Cumhurbaşkanımızın kararıyla 109. maddeyle bu kesin korunacak alanlar olarak tanımlanmış oldu’’ diye konuştu.

Bu bizler için çok mutluluk verici bir sebep diyen Ergeneşöyle konuştu: ‘’Cumhurbaşkanımıza bu nedenle çok çok teşekkür ediyoruz. Bu hassasiyeti gözettiği için. Çünkü bu alanlar özellikle deniz kaplumbağaları açısından çok büyük öneme sahip. Neden çünkü iç  güdüsel olarak mutlaka bu canlılar doğmuş oldukları kumsallara geliyorlar. Doğmuş oldukları kumsallara geldiklerinde eğer onun yerinde kentleşme varsa bu canlılar yumurtasını bırakacak yer bulamıyorlar.   Alata kumsalını korumak onlara yuvalayacak yer vermek açısından çok çok önemli bir karardır. Bu bölgenin korunması açısından atılmış en önemli adımlardan bir tanesidir. Artı bu alan zaten doğal sit alanı olarak tanımlanmıştı. Ancak bu alanla beraber artık korunma açısından çok daha ciddi önlemlerin alınacağı bir alan haline gelmiş oldu.’’

Bu yıl ki yapmış olduğumuz Alata sahilinde yaptığımız çalışmada burada 400 yuva tespit edildiğini kaydeden Ergene, ‘’Bu 400 yuvadan yaklaşık 30 bin civarında canlı yavru denizle buluştu. Denize kavuşan bu canlı yavrular için, biliyorsunuz bütün dünya da bilinen bir gerçek var bin tane yavrudan ancak bir  tanesi ergin hale gelip tekrar bu sahillere yumurta bırakmak için dönecek. Dolayısıyla bu yaklaşık 20-25 yıllık bir süreyi içerisine alıyor. Ve 25 yıl sonra geldiğinde tekrar bu kumsalı bu karar sayesinde bulacak bu canlı. O nedenle çok çok önemli. Başka yere gitmiyorlar, doğmuş oldukları kumsallara gelip tekrar yumurta bırakıyorlar. Bu nedenle bu kararla bu canlılar açısından önemli bir karar verilmiş oldu’’ diye konuştu.

Alata kumsalı bilindiği üzere Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsünün içerisinde yer alındığına dikkat çeken Ergene, ‘’Bu nedenle iyi korunan alanlardan bir tanesi. Ancak bu korumanın devam edebilmesi için yani kesin korunan hassas alan olarak devam edebilmesi için diğer alanların da korunması gerekiyor. Ve Alata Araştırma Enstitüsü  aynı zamanda tarımsal araştırmalar yapan bir yer ve dünyaca ünlü araştırma enstitüsünü ifade ediyor. Bu nedenle 83 dekara artı olarak diğer bölgenin de koruma alanı içerisine dahil edilmesi gerekiyor ki bu sahil tümüyle korunabilsin. Korumayı kompak bir şekilde yapmak gerekiyor. Sahili sadece 83 dekarla koruyacak olursak ve arka tarafını korumayacak olursak bu alan yine korumada eksik kalabilir. O nedenle bütün alanın korumaya alınması için bir adım daha atmak gerekiyor’’ vurgusunda bulundu.