KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 06-01-2021 16:09

Yılın Yazarı Erdemli’li Mehmet Mazak

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından verilen 2020 yılındaki "Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları" ödüllerinin sahipleri belli oldu. Erdemli’li yazar Mehmet Mazak yılın yazarı seçildi.

Yılın Yazarı Erdemli’li Mehmet Mazak

TYB Genel Başkanı Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, birlik genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında ödül alan isimleri kamuoyuna duyurdu.

42 yıldır medeniyet ve kültür birikimini geleceğe taşımanın gayreti içinde gönüllü bir kuruluş olan TYB'nin 39 yıldır yılın yazar fikir adamı ve sanatçılarını belirlediğini söyleyen Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, bunun Türkiye'deki kültür-sanat çalışmalarına yön veren sürekli faaliyetlerinden biri olduğunu belirterek ödül alan sanatçı ve yazarları açıkladı.

1971 Yılında Erdemli’ye bağlı Tırtar Köyünde doğan, 1982 yılında Tırtar Köyü ilkokulundan mezun olan, orta ve liseyi 1991 yılında Erdemli İmam Hatip Lisesinde tamamlayan Mehmet Mazak’ı ödül alanlar arasında açıkladılar.

Torosların serin pınarlarında su içmiş, kara poyrazını yemiş, Akdeniz’in ılıman ve sıcak ikliminde kavrulmuş biridir Mazak.

Bütün Erdemli sahil çocukları gibi limon tezgâhlarında makas sallamış biridir. Mehmet Mazak, ortaokul ve lise yıllarında hafta sonu bazen bir kasapta çıraklık yapmış, bazen fırında hamur yoğurmuş, bazen de bir lokantada tabakçılık yapmıştır. Limonlu ve Kumkuyu yazlık yerler olduğu için yaz aylarında garsonluk yaparak ailesine ve eğitim hayatına katkı sağlamaya çalışmış biridir.

Kendi ifadesi ile lise yıllarında haylaz ve tembel bir öğrenci olmasına rağmen derslerdeki tek tutkusu kitap okumak ve tarih merakıdır. Tarihin her dalını merak eden, okuyan ve anlatmaya çalışan bir yapısı vardır lise yıllarında.

Mehmet Mazak’ın kaderi İmam Hatip Lisesi son sınıfa geçtiğinde değişmeye başlamıştır. 1991 yılında Erdemli ilçesinde bulunan bir dershane de görev yapan Edebiyat Öğretmeni Burhan Sakallı ile tanışmasıyla birlikte tarih merakının yanında edebiyata da ilgi duymaya başlamıştır. Burhan Sakallı’nın yönlendirmesi ve rehberliğinde Erdemli İmam Hatip Lisesi’nin en haylaz ve tembel öğrencilerinden olan Mehmet Mazak, yıllardır okuduğu kitapların ve tarih ve genel kültüre olan merakı sayesinde üniversite sınavlarında hiç kimsenin beklemediği bir başarı göstererek İstanbul’un yolunu tutmuş ve yaklaşık 30 senedir İstanbul’a olan muhabbeti ve sevgisi sayesinde şehir, medeniyet ve kültür ölçeğinde çalışan, okuyan ve yazan biri olmuştur.

Yine Mehmet Mazak’ın ifadesi iel doğup büyüdüğü topraklarına, şehrine olan muhabbet, özlem ve vefasını göstermeye de devam etmiştir. Kendi ifadesi ile “ Mersin benim gönlümün yarım kalan sevdasıdır” diyerek bulunduğu her platformda Tırtar’ı, Erdemli’yi ve Mersin’i temsil etmiş ve anlatmış biridir. Erdemli üzerine makaleleri bulunan Mazak’ın Mersin şehir tarihi ve kültürü üzerine

1- Osmanlı’nın Yükselen Değeri MERSİN

2-Mersin Liman Tarihi

İsmi ile yayınlanmış kitapları da vardır. Halen İstanbul merkezli Mersin İşadamları Yöneticileri Sanatçıları ve Akademisyenleri Derneği (MİYSAD) başkanlığına yürüten Mehmet Mazak, Mersin şehrini İstanbul’da en üst seviyede temsil etmeyi sürdürmektedir.

Bugüne kadar şehir kültürü üzerine yayınlanmış yirminin üzerinde kitabı bulunan yazarın, ŞEHİR KOKUSU kitabında kırk civarında şehir yazısı bulunmakta olup bunlardan dört tanesi Mersin şehri ile ilgili yazılardır.

1-Mersin’i Sevmek ve Mersinlilik Ruhu

2-Silifke Benim Gönlümde Mehmet’tir

3-Çınarların Gölgesindeki Karacaoğlan Şehri Mut

4-Kaptan Sir Francis Beaufort ve Karamania 1811-1812 Kitabında Mersin

Başlıklarındaki yazıları Şehir Kokusu kitabında yer almaktadır.

25 Yıldır şehir tarihi üzerine çalışmalar yapan yazar, “Güzelliğin şarkısını söylersen eğer, çölün ortasında tek başına olsan bile bir dinleyicin olacktır” diyen Lübnanlı düşünür Halil Cibran’ın  bu sözünden esinlenerek benimkisi kendimi arayış, medeniyetimizin ve kültürümüzün şarkısını söylemeye çalışıyorum, bir gün beni bir duyan ve dinleyen olacak düşüncesi ile yazım hayatıma devam ediyorum, diyor.

İlk, Orta ve Lise hayatında hiç takdir ve teşekkür belgesi dahi alamadığını ifade eden Mehmet Mazak’a en büyük takdir ve teşekkür belgesini Türkiye Yazarlar Birliği 2020 yılının "Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları" ödüllerini kazanan isimler arasında

Gezi (Şehir) kitapları Dalında Yılın Yazarı: Mehmet MAZAK

Yılın Kitabı: Şehir Kokusu

Olarak açıklamıştır. Mersinli hemşerimiz Mehmet Mazak’ı tebrik eder, bundan sonraki çalışmalarında başarılar dileriz.

 

 

 

Şehir Kokularının Peşinde Bir Seyyah

Bilal CAN

Her insan yaşadığı şehirde, bir nevi bir şehri de yaşatarak büyür. Şehirler, birer iç mekân ve birer de dış mekân olarak insanlık tarihinin kültür ve medeniyet beşikleridir. İçte yaşatılan şehirler, dokusuyla, mimarisiyle, sokakları, mahalleleri, sesleri ve kokuları ile bütünleşir ve kalıcı bir hale bürünür. Her sokak, yaşanmışlıklarıyla, her mahalle görülmüşlükleriyle, her ses farklı tınılarıyla ve her koku hissettirdikleriyle zihnimizde farklı renklere ve desenlere bürünerek bizde farklı dünyaların kapılarını aralar.

Renkler ve desenler, koku ve seslerle bir harmoniye bürünerek bütünlüklü bir eser ortaya çıkartır. İşte bu “iç şehirdir”. İç şehirler, kişi sayışıncadır denilirse yanıltıcı olmayacaktır. Çünkü herkesin tecrübesi ve bakış açısı ve his dünyası farklı olduğu için, içerisinde kurguladığı şehir de ona özgüdür, ona aittir ve onun imzası ve hatırasıyla büyür, gelişir. Dış şehir ise bahsedilen mahalle, sokak, yapı, koku ve seslerden müteşekkildir. Bunlar şehrin sunduğu hazır malzemelerdir. Bu malzemeler kişilerin iç dinamikleri ile birleşince daha baskın ve daha farklı boyutlara ulaşır.

Her şehrin nev-i şahsına münhasır bir karakteri, bir dokusu, bir kokusu bir de ruhu vardır. Şehirleri kentlerden ayıran temel unsurlar bunlardır. Karakterli şehirler, farklı doku ve kokularla insanlarda farklı tezahürlere neden olur, o şehrin her sakininde, her seyyahın ve gezinin gözünde derin bağlantılar ile bağlanır ve şehir dokusunu yitirse dahi, o bağ ile yaşar ve yaşatır. Erdemli insanlar ise şehrin o dokusunu korumak için büyük çabalar sarfeder. Çünkü şehir, karakterini ve ruhunu yitirince kentleşir ve artık hislerden ziyade ilişkiler ve amaçlar bağlamında değerlendirilir.

Şehre Gönül Vermek

Şehirleri yaşatan ve kalıcı hale getiren, o şehirle ünsiyet kuran ve onların ruhlarını bilip ona göre hareket eden insanlardır. Şehri şehir yapan insan olgusu, o şehirle bütünleşmeyi, ona kendinden bir parça, ondan da kendine parçalar almakla mümkün gözükmektedir. Bu bakımdan mekâna bağlanmak onu gönül haziresinde büyütmek ve onu inceleyip ayrıntılarıyla ortaya koymak, sonraki nesillere bir tür kültürel armağan olarak sunmak büyük bir hizmettir. Bu çabalar şehrin ne olduğunu, neye tekabül ettiğini ayrıntıları ile ortaya koyar. Farklı kültürel kodların biraradalığını şehir ekseninde ortaya koyarak, şehrin salt yapı, mimari, mahalle ve sokak bütünlüğünden müteşekkil olmadığını, onun yaşayan/canlı bir organizma gibi hareket ettiğini göstermektedir.

Mehmet Mazak, şehre gönlünü kaptıranlardan… Ortaya koyduğu eserler ve çalışmalarla şehre dair ayrıntıları bulup ortaya çıkartmakta mahir bir gezgin/seyyah. Gezip gördükleriyle birlikte yaşadığı ve tanık olduğu olay ve olgularla şehir kitaplığının genişlemesine katkıları önemli. Bu güne kadar kaleme aldığı, derlediği çalışmalar şehrin konuşulup üzerine tartışılmasına büyük katkılar sunmuştur. Salt şehir değil, şehirde yaşayan insanlar üzerine de yaptığı çalışmalar, şehirlerin sosyolojik olarak da ne kadar canlı olduğunun göstergesi. Son kitabı Şehir Kokusu ile şehrin farklı bir boyutuna işaret ederek gördüklerini, okuduklarını, hissettiklerini kelime kelime, cümle cümle kâğıda dökerek önemli bir esere imza atmış.

Şehir Kokusu adlı eser, üç ana bölümden müteşekkildir. Birinci bölüm; “şehirlerin ecesi” olarak isimlendirdiği İstanbul özelinde, İstanbul’un kokusu peşinden koştuğu, semt semt, mahalle ve sokaklar arasında gezintilerinin bir sonucu. İstanbul özelinde, gündelik yaşantımızda farkına varamadığımız ayrıntıları sunan Mazak, kokunun hafızasını da ortaya koyarak çocukluğun o saf ve temiz dünyasını, merhamet ve sevgiye dokunan o kristalize hisleri ayrıntılarıyla ele almaktadır. İkinci bölümde; “zarif inciler” olarak atfettiği Balkan ülkelerini ele almakta, bu ülkeleri kültür ve medeniyet ekseninde değerlendirmeye tabii tutmaktadır. Biraz hüzün, biraz acı, biraz gurur ve biraz da sitemle karışık yazılar, bu topraklardaki ecdat yadigârı eserlerle birlikte aktarılarak okuyucuda farklı duyguların biraradalığını yaşatmaktadır. Üçüncü bölümde; bir kilim deseni gibi farklı kültürel unsurlar harmonisi Anadolu’yu ele alarak, bu coğrafyada kokusunu hissettiği şehirleri anlatmaktadır. Tüm bu çaba ve azim ancak aşkla yapıldığı takdirde muhatabını bulur, Mehmet Mazak da bir şehir aşığı olarak bunu derinden hissederek yapmaktadır.

Mehmet Mazak, Şehir Kokusu, Yeditepe Yayınları, 1.Baskı, İstanbul 2020