GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-01-2021 17:15

Erdemli’nin Fedakar Çiftçileri Pandemi Döneminde Üretmeye Devam Ediyor

Erdemlili Fedakar domates üreticisi çiftçiler Yeni Tip Koronavirüs (Kovid-19) pandemi salgınıyla mücadele kapsamında üretmeye devam ediyorlar.

Erdemli’nin Fedakar Çiftçileri Pandemi Döneminde Üretmeye Devam Ediyor

Ülke genelinde 2021'in ilk 3 gününde sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Tedarik zincirinin aksamaması için tarım sektörünün fedakar çalışanları ise yasaktan muaf tutuluyor.

Yılda 1 milyon ton domates üretimi yapılan Mersin'de, üretimin yaklaşık 600 bin tonunun gerçekleştiği Erdemli ilçesinde üreticiler piyasaların ve sofraların vazgeçilmez ihtiyacı olan domatesi karşılamanın çabası içinde.

Abdullah Arslan ailesi eylül ayında yetiştirmeye başladıkları mutfakların vazgeçilmezi domatesleri talep miktarınca hasat edip yurt geneline gönderiyor. 

Üreticilerden Fatma Arslan, "Pandemi döneminde kurallara uyarak bağımızda bahçemizde çalışıyoruz. Ülkemiz için kendimiz için fedakarlık yapıyoruz. İnsanlarımız evde kalsın illet virüsten kurtulmak için diye fedakarlığa devam ediyoruz. Temennimiz bu illetin biran evvel bitmesi çiftçilerin de rahat üretim yapması ve ülkemize katma değer kazandırmasıdır" dedi.

Ali İhsan Arslan ise, "Eylül ayında başladığımız domates yetiştirmeye ocak ayında da devam ediyoruz. Pandemi sürecinde üretim ve tüketimin ne kadar önemli olduğunu birkez daha görmüş olduk. Üretim mutlaka şart bizde çiftçiler de bunu yapıyoruz. Sağlıklı bir şekilde ürettiğimiz ürünleri insanlarda sağlıklı bir şekilde tüketebilsin diye üretime devam ediyoruz" diye konuştu.

İlçede domatesin kilo fiyatı ise 3 ila 3.5 liradan alıcı buluyor.