EKONOMİ
Giriş Tarihi : 30-12-2020 20:09

Çekirdeksiz Türk Mandarini Rakiplerine Üstünlük Sağlayacak

Türkiye’nin önemli Turunçgil üretim merkezlerinden Mersin’in Erdemli ilçesindeki Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) ‘e bağlı Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü daha önce iki tanesini tescillediği mandarin çeşidine, birisi geççi diğeri de çekirdeksiz iki çeşit daha hazırladıkları bildirildi.

Çekirdeksiz Türk Mandarini Rakiplerine Üstünlük Sağlayacak

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Cengiz Türkay, enstitü Turunçgil çeşitleri üzerine AR-GE çalışması yürüten mühendislerin 15 yıldır yürüttüğü birisi geççi diğeri ise çekirdeksiz iki adet yerli ve milli mandarin çeşidi geliştirdiklerini, bu çeşitleri ise tescile hazırladıklarını belirtti.

Daha önce ‘’Toros kırmızısı’’ ile ‘’Sarıca’’ adlı iki çeşidi tescil ettirerek çiftçilerin hizmetine sunduklarını belirten Türkay, amaçlarının yapılan çalışmalarla Türk tarımına yerli ve milli çeşitler kazandırmak olduğunu, dünya pazarında rakiplerine üstün sağlayacaklarını vurguladı.

Türkay, yeni çeşitlerle Türk mandarini dünyada rakiplerine üstünlük sağlamasını umduklarını kaydetti.

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü olarak 15 yıldır sürdürdüğümüz Turunçgil çeşit geliştirme çalışmalarımız aralıksız devam ediyor diyen Türkay, çeşit çalışması ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Türkay, ‘’Daha önce mühendislerin yaptığı çalışmalar sonucu elde edilen çekirdeksiz limonlarımız ve mandarin çeşitlerimizin yanında iki yeni mandarin çeşidi daha en kısa zamanda tescil etmeyi planlamaktayız. Mart ayının sonuna kadar özelliklerini kaybetmeden ağaç üzerinde kalabilen geççi çeşit ile dünyada çekirdeksiz mandarineye yönelinen ticari çekirdeksiz mandarin çeşidi ile toplamda iki çeşidi üreticilerimizin hizmetine sunacağız. Bu bağlamda enstitü olarak dünya turunçgil sektöründe yerli ve milli yeni çeşitler sunmuş olacağız. Tüm çalışmalarımız tarım sektöründe ülkemizi öncü ülkeler arasına girmesini sağlamaktır’’ dedi.

Mandarinlerde sezonu geniş yelpazeye yayma adına yapılan ıslah çalışmasında geççi ve çekirdeksiz çeşit üzerine çalışma yürüttüklerini kaydeden Türkay, ‘’Enstitü olarak daha önce çekirdeksiz limon üretimi yapmıştık, şimdi ise hedefimiz dünyada talebin hızla arttığı çekirdeksiz mandarin çeşidini üretmektir. İyi bilmekteyiz ki mandarinlerde üretim sezonu Eylül ayında başlayıp ocak ayı sonlarına kadar kadar sürer. Ancak, enstitü olarak bizim geliştirdiğimiz gecci çeşidimiz ise mart ayı sonuna kadar dalında kalbilme özelliği taşıyor. Bu şu anlama gelir, dünyada ve ülkemizde şubat ve mart aylarında üretim yapılmaz ve bu dönem boştur. Bu üretim dönemindeürettiğimiz gecci çeşidimiz sofralara gelecek anlamına gelmektedir. Bu boşluk döneminde ülkemizde gecci çeşidin üretilmesi hem ülkemize hem de çiftçilerimize katma değer sağlayacağını düşünüyoruz’’ şeklinde konuştu.

Çekirdeksiz mandarin üretimine yönelik çalışmaların da hızla devam ettiğine dikkat çeken Türkay şöyle konuştu:

‘’Bilindiği gibi dünyada özellikle de genç nesillerde çekirdeksiz mandarin tüketimine yönelik hızlı bir eğilim var. Enstitü olarak ürettiğimiz klemantin ya da minola türü çeşitlerde 7-9 adet çekirdek var bizim yaptığımız ıslah çalışmasında bu rakamı üç taneye kadar düşürdük. Hedefimiz hiç çekirdek olmamasıdır. Bu çeşidimizin özelliği dünya pazarlarında önemli bir avantaj sağlayacak olmasıdır. Islah çalışmamızın ardından tescil çalışması sonrası üreticilerin hizmetine sunulacaktır.’’

Alata Bahçe kültürleri Araştırma Enstitüsü Islah ve Genetik Bölümü Turunçgil Araştırmaları Birimi uzmanlarından ziraat mühendisi Dr. Deniz Sanal ise, Turunçgil çeşit geliştirme çalışmasını Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü,, Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü (BATEM), Akdeniz İhracatçılar Birliği ve Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanlığı ile birlikte yürüttüklerini söyledi. Yaklaşık 15 yıldır Turunçgil üzerine yeni çeşit geliştirmek üzerine araştırmalar yürüttüklerini belirtti. Yaptıkları AR-GE çalışmaları arasında çekirdeksiz limon ve iki tanede mandarin geliştirildiklerini kaydeden Sanal şunları kaydetti:

‘’15 yıldır Turunçgil çeşitlerinin geliştirilmesi için AR-GE çalışması yürütmekteyiz. Dünya genelinde narenciye denilince akla portakal ve limon geliyor. Son 10 yıldır dünya pazarında mandarinler çok büyük ilgi görmektedir. Yapılan araştırmalara göre küçük çocuklar ile gençlerin mandarini tercih ettikleri görülüyor. Enstitü olarak biz de dünya pazarlarındaki bu dinamikleri elimizde tutmak ve yeni çeşitleri geliştirmek amacı ile özellikle dünya pazarlarına yerli ve milli çeşitleri sokabilmek için araştırmalar yapmaktayız. Araştırmalarımızın perspektifini biraz da limon ve portakalın dışına yani mandarine yönelttik. Bu anlamda mandarinde geççilik, erkençilik ve üstün kalite özellikleri içeren, özellikle de dünya pazarında kilit bir özelliğe sahip çekirdeksiz mandarin üretimi üzerine çalışmalarımızı yapmaya devam ediyoruz. Bu konuda hedefimizi çizdik. Enstitü olarak geççi ve çekirdeksiz mandarin çeşidi üretimi için çalışmalar yürütüyoruz. Bu iki türün çiftçilerimiz ve tüketicilerimize sunmak üzere en kısa zamanda tescil çalışmasını da tamamlayacağız.’’

 

ALATA

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü olarak 15 yıldır sürdürdüğümüz Turunçgil çeşit geliştirme çalışmalarımız aralıksız devam ediyor.

Bu amaçla daha önce yapılan çalışmalar sonucu elde ettiğimiz çekirdeksiz limonlarımız ve mandarin çeşitlerimizin yanında iki yeni mandarin çeşidi daha tescil etmeyi planlamaktayız. Mart ayının sonuna kadar özelliklerini kaybetmeden ağaç üzerinde kalabilen geççi ve ticari çekirdeksiz olan bir diğer mandarin çeşidi ile toplamda iki çeşidi üreticilerimizin hizmetine sunacağız. Bu bağlamda TAGEM ve alata olarak dünya turunçgil sektöründe yerli ve milli yeni çeşitler ile yer etmeyi hedeflemekteyiz.