GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-12-2020 17:05

İşte Her Derde Deva Keçiboynuzu Pekmezinin Serüveni

Ağustos ayı sonunda toplanan Akdeniz bitki örtüsüne özgü organik Keçiboynuzu meyveleri, aralık ayı sonunda sofralara gelmek üzere pekmeze dönüşünün zahmetli serüveni tamamlanarak tüketiciyle buluştu.

İşte Her Derde Deva Keçiboynuzu Pekmezinin Serüveni

Doğada kendiliğinden biten ve özel bir bakıma ihtiyaç duymayan Keçiboynuzu meyvelerinin ağaçlardan toplanması, aylarca dinlendirilmesi, ardından 3 gün süren zahmetli serüven ile nihayet pekmeze dönüştürülüyor.  Vücut direncini arttırması sebebiyle vatandaşlar tüm bu zahmete rağmen keçiboynuzu pekmezi hazırlıyor.

Keçiboynuzu pekmezinin zahmetli serüveni ağustos ayı sonunda meyvelerin toplanmasıyla başlıyor. Toplanan meyveler Aralık ayı sonuna kadar bekletilip, dinlendiriliyor. Pekmez pişirilmeye karar verilince, keçiboynuzları kırılıp çuvallara alınıyor. Sonra büyük kazanlara dökülüp soğuk suda 24 saat bekletiliyor. Sonra elde edilen öz, açık kazanlarda odun ateşinde saatlerce pişiriliyor. 3 gün sonunda pekmez hazır hale geliyor ancak tüketim öncesinde bir hafta daha dinlendirilmeye alınıyor ve sofralara konulmak üzere tüketime hazır hale geliyor.

Keçiboynuzu yetiştiriciliği yapan Kerim Yılmaz, keçiboynuzunun sofralara giden zahmetli yolculuğu ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yılmaz, "Ağustos ayında keçiboynuzumuzu topladık. Aralık ayının sonuna kadar dinlendirdik ve sert olan meyveleri kırdık. Soğuk su da 24 saat bekleterek  özünü aldık. Soğuk suda almış olduğumuz özü de 24 saat odun ateşinde açık kazanda kaynatarak, buharını göndererek pekmez şeklinde saf özünü çıkardık. Gerçekten bu çok zahmetli bir iş. Ancak tadına bakıldığında zahmete değiyor" dedi.

Yılmaz, şu pandemi döneminde bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için ve soğukta vücut direncimizin güçlü olması için keçiboynuzunun özünü hazırlayıp tüketiyoruz diyerek keçiboynuzu pekmezinin vücut direncini arttırdığına değindi.

Vatandaşlar keçiboynuzu pekmezini genellikle kendi ailelerinin ihtiyaçları için kullandıklarına dikkat çeken Yılmaz, ‘’İçerisinde antioksidan özelliği bulunan keçiboynuzu pekmezi, vücut direncini arttırdığı gibi balgam söktürücü, sindirim sistemi düzenleyici olarak kullanılıyor. Bu pekmez ayrıca A vitamini, B, B2, B3 vitaminleri ve D vitamini içeriği ile çok güçlü bir besin olarak tüketiliyor. Doğal üretim keçiboynuzu pekmezinin kilosu 150 ila 200 liraya kadar satılıyor.