EKONOMİ
Giriş Tarihi : 25-12-2020 15:27

Lamas Limonu Avrupa Tescilli Olacak

Erdemli ilçesinde üretilen, uygun koşullarda aylarca depolanabilen coğrafi işaret tescilli dünyaca meşhur 'Lamas' limonuna Avrupa Birliği'nde coğrafi işaret alınması için çalışma başlatıldı.

Lamas Limonu Avrupa Tescilli Olacak

Marka değerinin artması, üreticisine daha fazla katkı sağlaması için 2019 yılında Erdemli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO)’nun ortak girişimleri ve destekleriyle Lamas limonuna  coğrafi işaret tescil belgesi alındı. Şimdi ise Lamas limonunun Avrupa ve dünya genelinde tanınırlığını daha da arttırmak hedefleniyor.

Bu kapsamda Erdemli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri limon bahçelerinde süren Lamas limonu hasadına katıldı, depolama öncesi çalışmaları yerinde gördü.

Erdemli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mesut Yıldız, yapılan çalışmalarla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Türkiye genelinde üretilen limonun üçte ikisinin yani yüzde 60’ının Erdemli ilçesinde üretildiğini bunun da 400 bin tona tekabul ettiğini belirten Yıldız, ‘’Lamas limonu çok kaliteli ve uzun süre hem yatak ta hem de dinlenmede kabalıyor. Lamas limonunun ekonomik değeri çok yüksek. Bu nedenle de limon denince akla hemen Erdemli ilçemiz akla geliyor. Kaliteli ve ekonomik değeri yüksek Lamas limonunun değerinin daha da artırılması, tanınırlığının devamının sürdürülmesi ve artırılabilmesi için neler yapılabilir sorusuna cevap aradık ve kurum olarak coğrafi işaret belgesi alınması için 2019 yılında çalışma başlattık ve Erdemli Lamas limonuna coğrafi işaret ve marka tescilini aldık. Eskiden bazı ülkeler bizden aldıkları değişik limonlara ‘’lamas limonu’’ damgası vurarak satış yapıyorlardı. Artık lamas limonuna başka ülkeler sahip çıkamayacak. Bundan böyle tüm dünyaya limon sandığı üzerinde ‘’Erdemli Lamas Limonu’’ damgası olacak’’ dedi.

 Avrupa Birliği'nde coğrafi işaret alınmasıyla ilgili çalışma yürüttüklerini de dile getiren Yıldız şöyle konuştu:

‘’Bilindiği üzere coğrafi işaret bir ürünün tanınırlığının devam ettirilmesi, artı daha da geniş kapsamlı coğrafyaya yayılması, ekonomik değerinin attırılması açısından çok önemli. Şuanda lamas limonuna Avrupa Birliğinde coğrafi işaret belgesi alınmasıyla ilgili çalışmaları da İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve sivil toplum kuruluşları ile devam ettiriyoruz. Bununla ilgili Lamas limonunun laboratuvar analizlerini yapıyoruz. Çünkü tescilin devam etmesi için bizim yapmamız gereken bir takım laboratuvar çalışmaları var. Bunları da mühendis arkadaşlarımız yapıyorlar. Raporlamalarımızı hazırlıyoruz. Bu çalışma sonunda Lamas limonunu dünya ülkelerine ve Avrupa'ya yayarak çiftçilerimizin kazancına katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu nedenle de hasadı yapılan lamas limonunun bahçelerine giderek çalışanları bilgilendiriyor ve çeşitli armağanlar veriyoruz.’’

Lamas limonunun adını aldığı Limonlu Mahallesi Muhtarı Orhan Çelik ise Lamas limonunun özellikleriyle ilgili bilgi verdi.

Çelik, ‘’Lamas limonumuzun cildinin güzel olması, dayanıklı ve uzun süre depolanabilir olması bize artı değer katmaktadır. Kasım ayı ortalarında başladığımız hasat ocak ayının sonuna kadar devam eder. Yapmış olduğumuz bu hasatları dinlenme diye tabir ettiğimiz çifte kasalarda bekletip şubat ayının ortasında doğal depolarımızda muhafaza ederiz. Sonrasında da ihtiyaç anında önce ülkemizin ihtiyaçları, sonra da yurt dışına  ihracatını yapıyoruz. Lamas limonunu coğrafi işaret almasıyla birlikte katma değerinin artacağını, milli gelirimize katkı sağlayacağını, bizlere faydası olacağını düşünüyoruz. Erdemli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünü yaptıkları bu çalışmalardan dolayı tebrik ediyoruz’’ diye konuştu.