GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-12-2020 14:04

Erdemli’de Karaçam Kozalakları Bu Yıl Bereketli

Mersin Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, Erdemli Orman İşletme Müdürlüğünde arazide yürütülen ormancılık faaliyetlerini inceledi. Akduman Karaçam kozalakların bu yıl verimli olduğunu söyledi.

Erdemli’de Karaçam Kozalakları Bu Yıl Bereketli

Bölge Müdürü Akduman’a Erdemli Orman İşletme Müdürü Murat Körlü, müdür yardımcısı ve işletme şefleri eşlik etti.

Şahna Orman İşletme Şefliği ve Alata Orman İşletme Şefliklerinde 2020 yılı programında bulunan toplam 47 ha’lık alanda uygulanan tohumlama kesimi sonrasında toprak işlemesi bitmiş sahada karaçam kozalaklarından elde edilen tohumlar ile tohum takviyesi yapıldı.

Bölge Müdürü Kenan Akduman mevcut ağaçlarda kozalak sayısının fazla olmasının sevindirici olduğunu ve gençlikler elde edildikten sonra sahada yer yer otların olduğunu bu nedenle gençlik bakımları ile gelen karaçam fidanlarının korunarak başarı elde edilebileceğini belirtti.

Şahna Orman İşletme Şefliği sahalarında tabakalı meşcere halinde olan bölmelerdeki yaşlı fertlerin olduğu yerlerde gerekçe raporu ile boşaltılması talimatını verdi.

Akduman, Alata Orman İşletme Şefliğinde 2021 yılı programında yer alan 14 ha ışık kesimi uygulanmış alanda incelemelerde bulundu.

Alata Orman İşletme Şefliğinde 2015 yılında Hacıalanı mevkiinde maden sahasının pasa döküm alanında uygulanmış olan maden rehabilitasyon faaliyeti ile dikilen karaçam fidanlarının sağlıklı oldukları belirten Akduman, çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti.