EKONOMİ
Giriş Tarihi : 16-12-2020 15:50

Erdemli’nin Tescilli Markası Lamas Limonu Kanada Yolcusu

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkili olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) Pandemi dolayısıyla narenciye ürünlerine olan ilgi her geçen gün artıyor.

Erdemli’nin Tescilli Markası Lamas Limonu Kanada Yolcusu

Narenciyeye olan ilgiden yola çıkan ihracat firmaları Türk narenciyesini yeni pazarlara ve ülkelerle tanıştırma gayreti içerisinde.

Geçen yıl Latin Amerika ülkesi Uruguay´a ilk kez narenciye ürünleri ihraç eden Mersin merkezli bir firma bu kez de Uzak Doğu'da Hong Kong´a limon ihraç ederek büyük bir başarıya imza attı. Firmanın yeni hedefi ise dünyaca ünlü ‘’Lamas’’ limonunu Kanada pazarıyla tanıştırmak.

Yaklaşık 17 yıldır ihracat yaptıklarını belirten Hasan Bulduk, gazetecilere yeni Pazar arayışları hakkında açıklamalarda bulundu.

Ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerine ihracat yaptıklarını belirten Bulduk, ‘’Türkiye´den ilk defa Uruguay´a ihracat yaptık. Bu yılda tekrar Uruguay´a devem ediyoruz. Bu yıl yeni bir yenilik daha yaptım. Hong Kong´a ilk defa erkenci ´mayer´ (limon cinsi) limonu ihracatı yaptık. Çok sağlıklı bir şekilde hedef noktasına ulaştırdık. Hong Kong’da pandemi nedeniyle de insanlar narenciyeye olan ilgisi arttı ve Türk limonuna şuan talepte baya arttı. Çünkü kalitemizi çok beğendiler. Bütün narenciye çeşitlerini ihracat yapıyoruz. Ağırlıklı olarak bu bölgede dünyada meşhur olan marka tescilli ‘’Lamas’’ limonumuz var" dedi.

Hong Kong´a ürünlerimiz sorunsuz bir şekilde ulaştıktan sonra tekrar talepleri oldu diyen Bulduk şöyle konuştu:

‘’O yüzden bu bölgenin marka tescilli ‘’Lamas’’ limonu ürününü gönderiyoruz kendilerine. İnşallah bizim hedefimiz daha başka bölgeler, daha başka ülkeler. Dünya çapında Lamas limonu çok kaliteli bir şekilde ve rahatlıkla sorunsuz ulaşabileceği bir şekilde yetiştirmeye çalışıyoruz o bölgelere. Tabi firmamızın yeni hedefleri vardır. Yeni pazarlar yeni arayışlar. Hatta önümüzdeki hafta Kanada için bir anlaşmamız var ve oraya yükleyeceğiz. Artık Türk ürünlerin bütün dünyaya açılması lazım. Çünkü Türk ürünleri artık çok kaliteli. Dünya standartlarının üzerinde narenciye ülkeleriyle yarışabilecek şekilde kaliteli ürünlerimiz mevcuttur."

Firmanın ziraat mühendisi Okan Baytak da, "Firma olarak portakal, limon, mandalina, greyfurt gibi ürünleri ihraç ediyoruz. Kalitemiz dünya standartlarının üzerinde bir kalitedir. Şuan pandemi dolayısıyla narenciyeye yoğun bir ilgi var. Biz de elimizden geldiğince ülkemiz adına en kaliteli ürünleri yurt dışına ihraç ediyoruz" diye konuştu.

 

NOT: Akdeniz İhracatçılar Birliği verilerine göre son 3 ayda 695 bin 790 ton narenciye ihracatı gerçekleştirilirken, bundan 359 milyon 472 bin Dolar gelir sağlandı. Rusya Federasyonu, Irak, Ukrayna, Polonya ve Bulgaristan narenciye ihracatının yapıldığı ilk 5 ülke.

Limon ise ihracatta büyük pay sahiplerinden. Yine son 3 ayda 231 bin 621 ton limon ihracatı gerçekleştirilirken bundan elde edilen gelir ise 132 milyon doları geçti.