GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-12-2020 17:57

Fırtına ve Dolu Kışlık Sebzelere Zarar Verdi

Erdemli ilçesinde etkili olan fırtına sonrasında dolu yağışı açıkta yetiştirilen sebzeler ile bazı bölgelerde kısmen narenciye bahçelerinde meydana gelen zarardan dolayı hasar tespit çalışmalarına başlanıldı.

Fırtına ve Dolu Kışlık Sebzelere Zarar Verdi

Önceki gün öğleden sonra saatteki hızı 80 kilometreyi bulan fırtına meydana gelmiş, ardından da ilçeye bağlı Arpaçbahşiş, Tömük ve Elvanlı Mahallelerinde yaklaşık 5 dakika süren dolu yağışı olmuştu.

Dolu yağışı açıkta yetişen sebzelerden soğan, bakla, karnabahar, marul ve fasulye tarlalarında zarara yol açtı. Dolu ayrıca bazı bölgelerde kısmen narenciye bahçelerine de zarar verdi.

Erdemli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri gelen ihbarlarla birlikte mahallelerde doludan oluşan zarar tespiti için ön hasar tespiti çalışması başlattı. Ön hasar tespitinde özellikle açıktaki kış sebzelerinde hasarlar oluştuğu belirlendi.

9 dönüm araziye 16 ton taze soğan dikimi gerçekleştirdiğini belirten Hüseyin Yıldız adlı üretici, dolunun 5 dakika yağan şiddetli yağmurun ardından yağan 3-4 dakika süren dolu yağışının soğanda etkili olduğunu, gün ışığıyla birlikte doludan etkilenen soğanın çürüyeceğini belirterek yaklaşık zararının 24 bin lira olduğunu söyledi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik ekipleri ön hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor.