GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-12-2020 23:01

Öğrencilerin Sesini Yetkililer Duydu İnternetlerine Kavuşuyorlar

Fatih, Kargıcak, Barbaros ve Adnan Menderes Mahallelerindeki abonelere internet sağlayan kabloların 11 Kasım 2020 tarihinde çalınmasının ardından internet hizmeti verilemeyen mahallelere yeni hat çekilmeye başlandı.

Öğrencilerin Sesini Yetkililer Duydu İnternetlerine Kavuşuyorlar

Mahalleliler emniyet güçlerinin yanı sıra kendilerinin de hırsızlığa karşı özel önlem almak için özel ekip kuracağını duyurdu.

Mahallelerine yer altı kanalla döşenen fiber internet kablolarının hırsızlar tarafından sürekli çalındığını belirten Fatih Mahallesi Muhtarı Mehmet Dağtepe, ‘’Telekom’un yeraltındaki içerisi bakır alaşımlı pahalı olan kablolarının çalınması sonucu yaklaşık bir aydır internet kesik. Malumunuz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeni ile okullar kapalı çocuklarımız da ders çalışmak üzere EBA’ ya girmek için interneti kullanıyordu. İnternet kabloları çalınınca çocuklarımız canlı dersleri ve verilen ödevleri alamaz oldu. Yani hırsızlar kablolardan ziyade çocuklarımızın geleceğini çaldı. Durumu yetkililere ilettik ve sesimizi duyurduk. Başta Erdemli Kaymakamı Avni Kula olmak üzere yetkililerimize teşekkür ediyoruz, internet kabloları yeniden çekilmeye başlandı. Çocuklarımız derslerine rahat çalışabilecekler. Bakır alaşımlı kablo şimdiye kadar 4 kez çalındı, 5’incisi olmasın istiyoruz’’ dedi.

Kabloları korumak için özel ekip kuracağız

Emniyet güçlerimiz kablo hattının döşeli olduğu noktalarda ring görevi yapacak biz de Adnan Menderes, Kargıcak ve Fatih Mahalle muhtarları olarak kablo hırsızlarına karşı özel ekip oluşturup koruma görevi yapacaklarını ifade eden Dağtepe, ‘’Mahalleye internet iletimini sağlayan internet kablolarını çaldırmamak için kuracağımız ekiple emniyet güçlerine destek vereceğiz. Kablolara bizde bekçilik edeceğiz’’ diye konuştu.

Kargıcak Mahalle Muhtarı Durmuş Kara, yeraltından mahallelerine getirilen internet iletim kablosunun sürekli çalınmasının ardından yetkililere yaşadıkları mağduriyeti dile getirdiklerini bunun üzerine Türk Telekom’un yeniden bölgeye internet kablosu çekmeye başladığını bu nedenle teşekkür ettiklerini söyledi.

Adnan Menderes Mahallesi muhtarı Resul Keş ise kablo hırsızlarına seslenerek, ‘’Çaldığınız kablolar değil çocuklarımızın geleceği. Kabloları çalarak satıştan elde ettiğiniz parayı ben vereceğim yeter ki kabloları çalmayın çocuklarımızı mağdur etmeyin yeter artık’’ şeklinde konuştu.

Velilerden Ebru Uysal ise internet kablolarının sürekli çalınması nedeni ile çocukların mağdur edildiğini ve ders çalışamaz hale geldiklerini kaydetti. Sıkıntılarını dile getirdikleri yetkililerin seslerini duyduğunu ve yeni kabloların çekilmeye başlandığını vurgulayan Uysal, ‘’Dünya ve ülkemiz çok zor bir süreçten geçiyor. Bu sıkıntılı dönemde bir de çocuklarımızın ders çalıştığı internet kabloları çalındı sıkıntı daha da büyüdü. Hırsızlara sesleniyorum ne olur elinizi vicdanınıza koyun ve kabloları çalmayın. Derdimizi ilettiğimiz yetkililer yeni kabloların çekme çalışması başlattı. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz’’ vurgusunda bulundu.

3’üncü sınıf öğrencisi Emine Zeyyan Uysal da internet kablolarının yeniden çekilmesinden dolayı yetkililere teşekkür ederek şöyle konuştu:

‘’Hırsızlara sesleniyorum bir daha bizim internet kablomuzu çalıp ta geleceğimiz ile oynamasılar. Yine çalarlarsa onlara diyecek hiçbir şey bulamıyorum. Ne olur kablolarımızı çalmasınlar.’’