GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-12-2020 15:34   Güncelleme : 10-12-2020 17:35

Erdemli‘de Eğitimli Kadınlar ‘’Ana Arı’’ Yetiştirecek

Erdemli ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği ‘’Arı ırklarının geleceği kadınların elinde’’ konulu ana arı yetiştiriciliği eğitimi sora erdi.

Erdemli‘de Eğitimli Kadınlar ‘’Ana Arı’’ Yetiştirecek

Eğitime katılan 10 kadına pandemi kuralları çerçevesinde belgeleri ile 5’er kovan ile arıcılık malzemeleri düzenlenen törenle İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mesut Yıldız tarafından verildi.

Törende konuşan Erdemli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mesut Yıldız, son yıllarda arıcılığa olan ilginin arttığını söyledi. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yurt genelinde açılan ‘kadın çiftçiler tarımsal yeniliklerle buluşuyor programı kapsamında yurt genelinde uygulamaya konulan 31 projeden birisinin de Erdemli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak hazırladıkları ‘’Arı ırklarının geleceği kadınların elinde’’ konulu proje olduğunu belirtti.

Proje kapsamında 10 kadının ana arı yetiştiriciliği konusunda protik ve uygulamalı eğitime tabi tutulduklarını ve kursu başarıyla tamamlayanlara törenle arıcılık belgeleri ile 5’er kovan ile arıcılık faaliyetlerinde kullanacakları malzemeler verdiklerini kaydetti.

Erdemli ilçesinin Doğu Akdeniz’de ekolojik olarak çok güzel bir yere sahip olduğunu kaydeden Yıldız, ‘’Dolayısı ile bu coğrafi avantajımızın gereği ilçemizde son yıllarda arıcılık faaliyetleri hızlı bir gelişti ve aynı zamanda dünyanın en kaliteli ve en iyi balını üreten firmasının de ilçemizden çıktığını göz önünde bulundurarak kadınlarımızı da arıcılık faaliyetine dahil etmek istek ve bu eğitim hazırladık’’ diyerek şöyle konuştu:

‘’Ülkemizin ekolojik ve sosyo-ekonomik yapısı sayesinde arıcılık faaliyeti yapılabilirken Mersin ilimiz Akdeniz kıyı şeridinde yer alması, iklim ve bitki örtüsü çeşitliliğinin geniş olması nedeni ile arıcılık faaliyetlerinin yapılması için en uygun bölgelerden biridir. Ülkemizin arıcılıktaki durumu göz önünde alındığında arı ırklarının korunmasının ana arının saflığı ile mümkün olacağı tespit edilmiştir. Projemiz ile kırsal alanda dezavantajlı olarak yaşayan ve ev ekonomisine katkı sağlamak isteyen kadınlarımızın yaşam standartlarının artırılması, kadınlarımızın bölge ekonomisine dolayısı ile ülke ekonomisine katkı sağlaması amaçlanmaktadır.’’

Her ne kadar verim olarak Türkiye’nin dünya sıralamasında geride olsa da Ana arı yetiştiriciliği eğitimleri ve kaliteli ana arı üretiminin teşvik edilmesi ile arıcıların daha da bilinçleneceğini dile getiren Yıldız, ‘’Dünyada bal verimi olarak ortalamayı kovan başına 50 kilo ile Çin devletinin tutturuyor. Türkiye olarak 8 milyon adet arı kovanımız var ve kovan başına 13 kilo bal alarak yıllık 105 bin ton bal üretmekteyiz. Bal üretimi oranının yükseltilmesi gerekiyor. Bu oranın yükseltilmesi için de kaliteli ana arı üretimi çok önemli’’ diye konuştu.

Kadınlara geleneksel ana arı yetiştiriciliği yerine modern arı yetiştiriciliği eğitimi verildiğini vurgulayan Yıldız, bu projeyle kırsaldaki dezavantajlı alanlardaki kadınların ev ekonomisine ve ülke ekonomisine katkı sağlamaları amaçlandığını kaydetti.

Ana arı yetiştiriciliği kursuna katılarak eğitim alan ve belge almaya 4 aylık bebeği ile gelen Fadime Yanar, ‘’Erdemli ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün ana arı üretimine ve kadınların ekonomiye katkısına yönelik hazırladığı bir proje. 10 gün eğitime katılarak pandemi kurallarına uygun belge töreni düzenlendi ve 4 aylık oğlum Emir Kaan Yanar ile birlikte gelerek belgemizi aldık. İnşallah aldığımız kursla hem kaliteli bal üretimi ve ana arı yetiştirip ülke ekonomisine katkı sunacak. Oğlumla biz de bu kaliteli ürün yetiştiriciliği içinde olmak istedik’’ şeklinde konuştu.

Ülke ekonomisine ve aile bütçesine katkı sağlamak amacı ile ana arı ve kaliteli bal üretimi için ilçe tarımın açtığı kursa katıldığını belirten Huriye Sayım ise şöyle konuştu:

‘’Ana arı üretimi için kursa katılarak aldığım eğitimle ekosisteme ve doğaya  katkım olacağını düşünüyorum. Arıcılık çok güzel bir meslek, inşallah geliştireceğim. Kurs sonrası belgemizi de pandemi kuralları çerçevesinde aldım herkese hayırlı olsun.’’ ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından pandemi kuralları çerçevesinde kurs bitirme belgeleri verildi.