EĞİTİM
Giriş Tarihi : 08-12-2020 16:59

Öğrenciler Hırsızlara Feryat Etti, Harçlıklarımızı Verelim Kabloları Çalmayın

Fatih, Kargıcak, Barbaros ve Adnan Menderes Mahallelerindeki abonelere internet sağlayan, içerisi bakır alaşımlı bin metre uzunluğundaki altyapı kabloları kimliği belirsiz kişiler tarafından çalındığı bildirildi. Öğrenciler ceplerindeki harçlıklarını göstererek, ‘’ Geleceğimizi, İnternet kablomuzu çalmayın biz harçlıklarımızı size verelim’’ çağrısında bulundu.

Öğrenciler Hırsızlara Feryat Etti, Harçlıklarımızı Verelim Kabloları Çalmayın

Mersin’in Erdemli ilçesindeki Fatih, Kargıcak, Barbaros ve Adnan Menderes Mahallelerindeki abonelere internet sağlayan, içerisi bakır alaşımlı bin metre uzunluğundaki altyapı kabloları kimliği belirsiz kişiler tarafından çalındığı bildirildi.

Dört mahalledeki 300 abone üzerinden Eğitim Bilişim Ağı'nda (EBA) derslerini takip ederek sınavlara hazırlanan 300 öğrenci, internet olmadığı için mağdur oldu. Mahalleliler, sorunun çözülmesi için yetkililerden yardım istedi.

Fatih Mahallesi Muhtarı Mehmet Dağtepe, "Yaklaşık bir aydır mahallemizin öğrencileri internete giremiyor ve derslerini takip edemiyor. 11 Kasımdan bu yana çocuklarımız internet üzerinden ders çalışamıyorlar’’ dedi.

Hırsızlar sadece o bakır kabloları çalmadılar çocuklarımızın geleceklerini de çaldılar diyen muhtar Mehmet Dağtepe, gazetecilere yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

‘’11 Kasımda mahallemize yer altından internet sağlayan bakır kablolar çalındı. Hepimiz yeni tip koronavirüs (kovid-19) belasıyla mücadele ediyoruz. Okullar kapandı uzaktan erişim yapılması gerekiyor yani EBA üzerinden ders çalışmaları gerekiyor. Ancak ne var ki hırsızlar çocuklarımızın ders çalıştığı internet kablolarını çaldı ve internet 1 aydır yok. Türk Telekom bir yaptı hırsızlar ikinci gün yine çaldı, üçüncü kez kablolar yine çalındı. Uzaktan erişime katılan çocukların içinde başarılı çocuklar var. Yazık değil mi çocuklarımıza. Hırsızlar kablodan öte bizim çocuklarımızın geleceğini çaldı. Yetkililere buradan sesleniyoruz çocuklarımızın mağduriyeti en kısa zamanda giderilsin.’’

İlkokul üçüncü sınıfa giden kızı olduğunu söyleyen öğrenci velisi Ebru Uysal, hem kendilerinin hem de öğrencilerin internet kablolarının çalınmasından kaynaklı mağdur olduğunu belirtti. Okullar kapalı canlı derse katılan var katılamayan var kimisi ilerledi kimi geride kaldı çocuklarımız adına sıkıntı büyük. Buna çare bulunmalı değilse çocuklarımız sınavlarda büyük sıkıntı yaşayacak’’ dedi.

Öğrencilerden 6’ıncı sınıf öğrencisi Elif Sena Gürsoy, interneti olmadığı için ders çalışamadığını ve derslerden geri kaldığını kaydetti.

7’inci sınıf öğrencisi Mehmet Eren Komşul ise ‘’İnternet kablolarını çalan hırsızların Allah belalarını versin. Ben de dahil birçok arkadaşımız derse giremiyoruz. EBA üzerinden ders yapamıyoruz çünkü internetimiz yok. Sınavlar yaklaştı, kablo hırsızları ders çalışacak arkadaşlarımızın geleceğini çalıyorlar’’ şeklinde konuştu.

3’üncü sınıf öğrencisi Emine Zeyyan Uysal ise, elinde gösterdiği bir lira ile hırsızlara çağrıda bulundu. Uysal, ‘’İnternet kablolarını çalanlar sizlerin çocukları yok mu? Bizleri kendi çocuklarınızın yerine koyun. İnternet kablomuzu çalmayın ben harçlığımı size vereyim. Aslında sizler kabloları değil tüm çocukların geleceklerini çaldınız. Yapmayın etmeyin bizlerin geleceğine ipotek koymayın, bizler de derslerimize çalışalım’’ ifadelerini kullandı.

Mahallelerine internet sağlayan yeraltı bakır kablolarının çalınması sonrası öğrenciler tabletlerine giremedikleri için boş kaldığını dile getirerek yetkililerin bu duruma çare bulmalarını istediler.