EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-12-2020 16:00

Covid 19 Narenciyeye Talebi Yüzde 50 Artırdı

Covid 19 Virüsü tüm dünyayı sararken C vitamini deposu Narenciyeye yurt içi ve yurt dışından talebin yüzde elli arttığı bildirildi. Topal Narenciye Yönetim Kurulu üyesi iş insanı Murat Topal, Covid-19 sebebiyle narenciye tüketimine iç ve dış pazarda yüzde elli arttığını belirterek işyerlerinde Sağlık Bakanlığının talimatları olan ‘’Maske, Mesafe ve Hijyen’’ kurallarını harfiyen uyguladıklarını belirterek, yaşanan sıkıntıları en az hasarla atlatmanın gayreti içinde olduklarını söyledi.

Covid 19 Narenciyeye Talebi Yüzde 50 Artırdı

Mersin'in Erdemli ilçesinde yaklaşık 30 yıldır faaliyet gösteren Topal Narenciye Firması yönetimi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı çalışanları korumak için işçiler arasında camdan bariyer uygulamasına geçti.

Topal Narenciye Yönetim Kurulu üyesi iş insanı Murat Topal, Covid-19 sebebiyle narenciye tüketimine iç ve dış pazarda yüzde elli arttığını belirterek işyerlerinde Sağlık Bakanlığının talimatları olan ‘’Maske, Mesafe ve Hijyen’’ kurallarını harfiyen uyguladıklarını belirterek, yaşanan sıkıntıları en az hasarla atlatmanın gayreti içinde olduklarını söyledi.

Narenciye ihracatı ve pandemiye yönelik alınan tedbirler hakkında gazetecilere bilgi veren Topal, "Firmamız Erdemli bölgesinde 30 yıldır narenciye üzerine faaliyet göstermektedir. Yurt içi ve yurt dışında şubelerimiz bulunmaktadır. Rusya, Ukrayna, Balkan ülkeleri ve Azerbaycan başta olmak üzere bir çok ülkeye ihracat yapmaktayız.  Dünyanın ve ülkemizin bulunduğu şartlardan dolayı gelinen bu noktada firmamız her türlü faaliyetine devam etmektedir. Covid-19 sebebiyle yaşanan sıkıntıları elimizden geldiğince en az hasarla atlatmaya çalışmaktayız. Hijyen, maske ve diğer bütün kurallara uyarak faaliyetlerimize devam etmekteyiz" dedi.

Pandemi ile birlikte narenciye ürünlerinde talep artışı yaşandığını ifade eden Topal şöyle konuştu:

"Yurt içi ve yurt dışında başta limon olmak üzere narenciye ürünlerine talep yüzde 40-50 oranında arttı. Biz de Sağlık Bakanlığının talimatları gereği ‘’maske, Mesafe ve Hijyen’’ kurallarına harfiyyen uyarak çalışmalarımızı aralıksız sürdürmekteyiz. Özellikle Balkan ülkeleri ve Rusya' ya ihracatımız hızlı bir şekilde devam etmektedir. Covid-19 sebebiyle limona olan talep, narenciye ürünlerine olan talep daha da artmaya devam etmektedir. Narenciye ürünlerinin Covid-19'a olan faydasından dolayı ihracat talebi yüzde 40, yüzde 50 oranında artış göstermektedir. Bu sebepten dolayı bizim faaliyetlerimiz de ona göre artmaktadır. Hem yurtiçi pazarda, hem de yurt dışı pazarda." 

Pandemi kurallarına harfiyen uyduklarını kaydeden Topal, "Bakanlığımızın vermiş olduğu talimatlar doğrultusunda firmamız bütün hijyen kurallarına uyup faaliyetine devam etmektedir. Maske, mesafe ve hijyeni birinci önceliğimiz olarak tutuyoruz. Çalışanlarımıza o yönde talimatlar vererek çalışmalarımıza faaliyetimize olabildiğince devam ediyoruz. Şuanda 100 civarı çalışanımız var. Kapasitemizi pandemi kuralları çerçevesinde yarıya  düşürmüş bulunmaktayız" şeklinde konuştu.

Pandemiye rağmen ihracat gerçekleştiren firmalar olarak bir de taleplerinin olduğunu dile getiren Topal, "Geldiğimiz bu noktada, ihracat yapan tüm firmalar olarak bizim naçizane talebimiz, isteğimiz, yaklaşık 3 yıldır verilmeyen ihracat teşvikinin tekrardan verilmesi. Verilecek olan teşvik, bir nebze de olsa biz ihracatçılara can suyu olması açısından önem arz etmektedir. Devletimizden, hükümetimizden bu yönde bir talebimiz vardır" ifadesini kullandı.