EKONOMİ
Giriş Tarihi : 27-11-2020 23:51

Dünyaca Ünlü Tescilli Lamas Limonun Hasadı Dualarla Başladı

Dünyaca Ünlü, Coğrafik İşaretli, Tescilli ‘Lamas Limon’un hasadı Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin ve S.S Erdemli Narenciye Üretim Depolama Kooperatifi Başkanı Burhan Aslan’ın katılımıyla dualarla başladı.

Dünyaca Ünlü Tescilli Lamas Limonun Hasadı Dualarla Başladı

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, gazetecilere açıklamalarda bulunarak İlçenin gelir kaynağının başında limon yetiştiriciliğinin geldiğini belirterek limonun aynı zamanda ciddi bir döviz kaynağı olduğunu söyledi.

Türkiye’deki limon üretiminin yüzde 65’ini tek başına Erdemli ilçesinin ürettiğini belirten Tollu, ‘’Limon yetiştiriciliği Erdemlili vatandaşların ciddi geçim kaynağı olmasının yanında ülke ekonomisine de çok ciddi manada girdi sağlıyor. Limon özellikle ülkemizin döviz kazanması noktasında önemli bir potansiyele sahip. 21’inci yüzyılın en stratejik ürünlerin tarım ürünleri olduğunu düşündüğümüzde özellikle limonun gelecekte önemli bir yer tutacağı muhakkak. Dualarla limon hasadını hep birlikte başlattık. Limonun yeni sezonda ülkemize, bölgemize ve çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyor bol kazançlar temenni ediyorum’’ dedi.

Ülkedeki cari açığın önemli bir yet tuttuğunu kaydeden Tollu şöyle konuştu: ‘’Cari açığı kapatmak adına ihracatı teşvik etmeliyiz. İhracatı teşvikte de tarım ürünleri önemli bir yer tutuyor. Erdemli’de verimli toprakların olması bir avantaj ancak, bu verimli topraklarda yetişen tarım ürünlerinin tamamının ihracatlık olması da ayrı bir potansiyel. Limon ürünü ihracat ürünleri içinde en büyük paya ve potansiyele sahip. Limon demek ihracat demek, ihracat demek döviz demek ise ülkemizin daha çok döviz kazanması, çiftçilerin de yaşam kalitesinin artırılması demektir.’’

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin de limon fiyatları ve ihracat konusunda açıklamalarda bulundu. Şahin, limon sezonunu dualarla başlattıklarını belirterek, limon sezonunun açılmasıyla çiftçiler de ihracatçılarda mutlu diyerek, yeni sezonun tüm çiftçilere, ihracatçı ve tüccarlara hayırlı olması dileği ile bol kazançlar dilediğini söyledi.

Geçen yıl Erdemli bölgesinde 400-450 bin ton limon üretildiğini bu yıl da aynı rekoltesinin beklendiğini kaydeden Şahin, ‘’Üretilen 450 bin ton limonun 250 bin tonu başta Rusya, Ukrayna, Bulgaristan ve Romanya gibi balkan ülkelerine ihraç edilmekte diğer kalan bölümü ise iç piyasada değerlendirilmektedir. Limonlarımız Orta Doğu ülkelerine de ihraç edilir ise ülkemize döviz girdisi sağlanacak bunun yansıması da çiftçilerimize olacaktır. Limon demek döviz demek, ihracat demek döviz demektir. İhracat ne kadar artar ise hem ülkemiz hem de çiftçilerimiz kazançlı çıkacaktır’’ şeklinde konuştu.

Limon fiyatlarının dalında 2,5 lira ile 3 lira arasında alıcı bulduğunu kaydeden Şahin şöyle konuştu:

‘’Limon fiyatları şu anda 2,5-3 lira arasında dalında alıcı buluyor. Eğer 3 lira ve üzeri olursa bizleri daha çok memnun edecektir. Şu anda üreticimizin yüzü gülüyor. Limon fiyatlarının artması yönünde beklentimiz var.’’

S.S Erdemli Narenciye Üretim Depolama Pazarlama Kooperatifi Başkanı Burhan Aslan ise, limon ihracatının iyi başladığını belirterek bunun uzun soluklu olmasından yana olduklarını ifade etti.

Sezonun yeni açılmasına rağmen özellikle Rusya’ya ihracatın iyi gittiğini kaydeden Aslan, ‘’Bizim birinci derecede hedefimiz Arap ülkelerine ihracatın yapılması. Çünkü ürünlerimizin Arap ülkelerinde daha iyi değerlendiği kanaatindeyiz. Araplara yönelik gümrük kapılarının açılmasını ve ticari ilişkilerin biran evvel düzeltilmesinden yanayız. Kapıların açılmasıyla hem ülkemiz hem de üreticilerimiz daha fazla kazanacaktır’’ diye konuştu.

Limon üreticisi fiyatların 4 lira olması beklentisi içinde olduğunu dile getiren Aslan şöyle konuştu: ‘’Limon üretiminde enerji, gübre, ilaç gibi girdi maliyetleri çok yüksek. Üreticilerimiz limonu 2 liraya mal etmektedir. Üreticinin limonda fiyat beklentisi 4 liradır. Şu anda limon ihracatı çok iyi gidiyor. Temennimiz bu gidişin uzun soluklu olmasıdır.’’