KADIN
Giriş Tarihi : 25-11-2020 16:09

Erdemli’de Sokak Tiyatrosu İle ‘Kadına Şiddet’e’’ Dikkat Çektiler

‘25 Kasım Dünya Kadına Şiddetle Mücadele Günü’nde, kadına şiddete dikkat çekmek için ‘sokak tiyatrosu düzenlendi. Etkinlik esnasında tiyatro ekibini izleyen belediye başkanı Mükerrem Tollu gözyaşlarını tutamayarak ağlaması dikkat çekti.

Erdemli’de Sokak Tiyatrosu İle  ‘Kadına Şiddet’e’’ Dikkat Çektiler

Erdemli Belediyesi Kültür Müdürlüğü tiyatro ekibi, sokak ortasında, tiyatro ile kadına şiddete dikkat çeken skeçler sundu. Tiyatro ekibi skeçler esnasında Türkiye’nin yüreğini yaralayan ve vahşice katledilen Özgecan Aslan,  çocukları öldürülen Dilek Yardım ve Türk tarihinde mücadele ve kahramanlık timsali Tomris hatunu sokak tiyatrosu ile sahnelediler.

Pandemi kurallarına uygun sahnelenen sokak tiyatrosunu vatandaşlar ve Belediye Başkanı Mükerrem Tollu da izledi. Duygusal anların yaşandığı sokak tiyatrosunun sonunda Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu oyunculara çiçek takdim ederek, önemli bir görevi dile getirdikleri için teşekkür etti.

Tiyatro sonrası gazetecilere konuşan Başkan Tollu,  “Kadına Şiddeti Kınıyoruz” diyerek şöyle konuştu:

‘’Öncelikle kadına şiddeti nefretle kınıyoruz. Bir zamanlar bu toplumda, ne cevherlerin çıktığını, özellikle Türk toplumunda Tomris ata gibi bir değerin çıktığını kısa sürede yâd etmiş olduk. Bu milletin geninde doğasında kadına hürmet, kadına izzet, kadına değer vermek vardır. Yine İslam medeniyetine baktığımızda dün Arap yarım adasında kız çocukları uğursuz sayılıp diri diri toprağa gömülürken,  kadınlarımıza en büyük değeri, en büyük ehemmiyeti, en büyük önemi bizim dinimiz vermiştir. Kadınlarımız toplumun en önünde olması gerekirken, zaman zaman bu dejenerasyonu birlikte yaşıyoruz. Geleceğin aydınlık Türkiye’sini birlikte gerçekleştirmek adına, kadınlarımıza gereken ehemmiyeti,  gereken değeri vermemiz adına toplumun dikkatini çekmeye bu tür etkinliklerle duyurmaya çalışıyoruz. Kısa da olsa kadına şiddeti kınadıklarını sokak ortasında skeçler oynayan gençlerimize teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Kadına şiddetle mücadelenin farkına varılması gereken bir konu olması gerektiğini kaydeden, Tomris karakterini canlandıran Asya Gezer, “Bu konuda çok farkında olmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu bizim gösterdiğimiz kadarı. Göstermediğimiz, ülkemizin çok kanayan yaraları var. Bunlara olabildiğince,  buradan dem vuracağız. Bunları yapacağız,  bunlara devam edeceğiz. İstiyorum ki daha farkında olalım,  bu konularda gözlerimizi kapatmayalım,  çıkaralım gözlüklerimizi açalım ve biraz daha dikkatli olalım, farkında olalım diyorum” şeklinde konuştu.

Kadına şiddetle mücadelede insanların gönlüne dokunabilmeyi hedeflediklerini belirten, Özgecan Aslan karakterini oynayan Melike Salman, ”Böyle bir projenin içerisinde olduğum için gerçekten gurur duyuyorum. Özelliklede Özgecan Aslan’ı canlandırmak. En azından farkındalık yaratıp, insanların kalbine dokunabildiysek, gerçekleri açığa çıkartıp bir şeyler katabildiysek insanlara ne mutlu bize” ifadesini kullandı.

Mersin’den kadına şiddete dur diyerek mücadeleye ses verdiklerini söyleyen, Dilek Yardımın acılı hikâyesini canlandıran oyuncu Nurgül Karakuş, “Böyle bir projenin içerisinde yer aldığım için çok mutluyum. Toplumun bir yarası oldu artık bu ‘kadına şiddet.’ Buna artık bir dur demek gerekiyor. Biz Mersin’in Erdemli İlçesi’nden bunu başlatıyoruz, ‘kadına şiddete dur diyelim” vurgusunda bulundu.

Durhasan ŞahinDurhasan Şahin