GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-11-2020 18:14   Güncelleme : 11-11-2020 18:19

Minik Esin Her Yaş İçin Bir Fidan Dikti

Erdemli'de Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında Sinap Mahallesindeki Tömük-Şahna Endüstriyel Ağaçlandırma Sahasında yüzlerce fidan toprakla buluşturuldu.

Minik Esin Her Yaş İçin Bir Fidan Dikti

Geleceğe nefes kampanyası kapsamında fidan dikimi esnasında sürpriz bir doğum günü kutlandı.  Doğum günü 11 Kasım olan 7 yaşındaki Esin Karayılan, doğum gününde 7 fidan dikerek farlı bir doğum gününe imza attı. Karayılan ‘fidanlar benimle büyüyecek, çok mutluyum’ dedi.

Fidan dikimi öncesinde konuşan Erdemli Orman İşletme Müdürü Murat Körlü, "Bugün Türkiye'de ve yaklaşık 35 dış ülkede saat 11.11'de milyonlarca fidan toprakla buluşacak.  Bugün bizim bayramımız. Erdemli yöremizde dikim sezonunda yaklaşık 200 hektar sahada 240 bin fidan dikeceğiz. Ağırlıklı olarak kızılçam, fıstıkçamı vatandaşlarımız için incir, badem, ceviz, keçiboynuzu dikeceğiz. Üst mıntıkalarda daha önce topladığımız sedir kozalaklarından elde ettiğimiz sedir tohumlarını yaklaşık 60 hektar sahaya atacağız. Sonuçta, Erdemli, Mersin, tüm Türkiye'de topraklarımızı fidanlarla tohumlarla buluşturacağız" dedi.

Fidan dikim etkinliğinin en renkli bölümü ise 11 Kasım Doğum günü olan 7 yaşındaki Esin Karayılan yaş gününü 7 adet fidan dikmesi oldu. Esin Karayılan fidanı dikmeden önce fidanın toprakla nasıl buluşturulacağı yönünde bilgilerde verdi.

Fidan dikim etkinliğine AK parti Erdemli ilçe Başkan Yardımcısı, Teşkilat Başkanı Kerim Dudu, Erdemli Savcısı Murat Altınyüzük, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mesut Yıldız, İŞ-KUR Erdemli Merkez Müdürü Mustafa Doğan, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim ve yönetim kurulu üyeleri, muhtarlar vatandaşlar ile Erdemli Orman İşletme Müdürü Murat Körlü ve personel katıldı.