YAŞAM
Giriş Tarihi : 09-11-2020 17:44   Güncelleme : 09-11-2020 17:48

Toroslar Benden Sorulur, Doğada Hayat Var

Yıllarca Erdemli Küçük Sanayi Sitesinde demircilik yaptıktan sonra emekli olan Şaban Yılmaz kendini doğaya adadı. Şaban ustayı arayan Torosların zirvelerinde herhangi bir vatandaşa yardım ederken ya da doğadaki bitkileri ararken bulur.

Toroslar Benden Sorulur, Doğada Hayat Var

Son günlerde özellikle aş eren hamile kadınların kocasından taş armudu, dağ alıcı, itiburnu, ve karamık ya elma canı çektiğinde mutlaka kendisinin arandığını söyleyen Şaban Yılmaz usta, şanına yakışır Hacıalanı yaylasında kartal Yuvası olarak adlandırdığı bir de evi var.

Evinde, envai çeşit otlardan yapılmış şerbetler, Yörük çadırı, dinlenmek isteyene Hamak, isteyene kontrollü mangal imkanı olan Şaban Usta ayrıca merkezi sistemle okunan ezan ve salaların aktarımını yapan transfer cihazlarında gönüllü bekçiliğini üstlenmiş durumda.

Evin bahçesinde sebzesinden narına, cevizinden taş armudu, şeftali, erik ve elmaya kadar tüm meyveleri bulunduran Yılmaz, evinin bulunduğu noktadan alıcı kuşların gök yüzünde uçmasını ve onların güzel hareketlerini de izlemeden edemiyor.

Çamlı Mahallesi Karafrenk mevkisine kuşbakışı göz atan Şaban usta, sadece Erdemli bölgesini ve yaylalarını bilmekle kalmıyor aynı zamanda başta Doğu Karadeniz ve yedi göller olmak üzere ülkenin en güzel yerlerini de gezmesi ile biliniyor.

Yılın 365 gününün 300 gününü Torosların en nadide noktalarında geçiren Torosların tarzanı Şaban usta, yaz aylarında özellikle 2 bin rakımdan aşağı olan yerlere inmediğini güz döneminde ise dağlardan yaban eriği, alıç, armut ve şifalı otlar toplayarak şifa arayanlara dağıttığını belirtiyor.

Şaban ustanın bir özelliği daha var, gittiği yaylalardan fosil taş ve kayalar toplayıp ne olduğunu öğrenmek ve bilgilenmek üzere başta Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Erdemli Deniz Bilimleri Müdürlüğü ile TÜBİTAK’a ulaştırarak soruyor ‘’bu taş kaya parçası nedir ve kaç yıllıktır’’ diye.

Erdemli Ajans Sahibi ve Sabah Gazetesi Erdemli Temsilcisi usta gazeteci Durhasan Şahin, Anadolu Ajansı Muhabiri ve Erdemli Ajans haber Müdürü Derviş Çömez ile dağları taşları gezen Şaban usta, Toroslar bir günde gezilecek toprak değil diyerek ‘’yaylaya çıkan herkesin mutlaka bir Yörük ile alakası vardır. Ben Yörüklere takılır gezerim. Her ne kadar demirciliği bırakıp emekli olsam da ormanlarda genç fidanların korunduğu tel tamiri yaparım. Toroslar benden sorulur. Bilmediğim yol, gitmediğim koyak yoktur. Nerede ne yetişir, kim nerede konaklar hepsini bilirim. Dünyayı saran pandemiden sonra insanları doğaya gitmelerini, köylerine dönmelerini burada nefes alıp yaşamalarını tavsiye ediyorum. Doğada hayat var, herkes şehrin stresinden uzaklaşıp nefes alsın.” Dedi.