EKONOMİ
Giriş Tarihi : 07-11-2020 18:14

Toros Sedirlerinin Kozalağı Geçim Kapısı Oldu

Erdemli Orman İşletme Müdürü Murat Körlü, işletme olarak orman köylüsüne 14 ton ‘Sedir Kozalağı’’ toplama karşılığında 28 bin lira ödeme yapacaklarını söyledi.

Toros Sedirlerinin Kozalağı Geçim Kapısı Oldu

Birçok ormancılık faaliyeti yürütmekle beraber sedir ağaçlarının geleceğini devam ettirebilmek için dozerlerin sürüm yaparak ekime hazır hale getirdiği 60 hektarlık alanda kar yağışlarının başlamasıyla birlikte Karpelli sedir tohumu ekimi yapmaya hazırlandıklarını belirtti.

Karpelli sedir tohumu ekimi öncesi sedir ormanlarından kozalak toplaması ile ilgili gazetecilere açıklama yapan Körlü, ‘’Sedir kozalaklarını ekiminden önce orman köylüsü vatandaşlarımız bize kilosu 2 liradan 14 ton toplayıp teslim ediyorlar. Biz de kozalakları ekime hazır hale getiriyor ve tohumunun çıkmasını sağlıyor ekim yapıyoruz. Köylümüze 2020 yılı içinde toplanan kozalak karşılığında 28 bin lira ödeme yapacağız. Böylece köylümüze topladığı kozalak karşılığında ekonomik destek sağlamış oluyoruz. Bu sayede Orman İşletme Müdürlüğü olarak sedir ağaçlarının devamını sağlamış oluyoruz’’ dedi.

Kozalak toplayanlar içerisinde kimileri üniversite öğrencisi, kimileri lise öğrencisi, kimi gençler düğün hazırlığında olduğunu vurgulayan Körlü, gençlerin pandemi nedeni ile okullarına gidemediğini ancak, harçlıklarını ailelerine yük olmadan kozalak toplayarak çıkarttıklarını kaydetti.

Torosların 2 bin rakımlı ormanlık alanlarında söyledikleri türküler eşliğinde kozalak toplayan Gümüşhane Üniversitesi Ormancılık Kültür Meslek Yüksek Okulunda okuyan Berkant Deynekli, okul harçlığını Torosların zirvesinde sedir ağaçlarından kozalak toplayarak çıkarttığını söyledi.

Ailesinin ekonomik durumunun zayıf olduğunu belirten Deynekli, ‘’Hem okul harçlığımı çıkartmak hem de aileme destek olmak için ağaçlardan kozalak toplayarak çıkartıyorum. Sincaplar gibi biz de ağaçtan ağaca geçerek sedir kozalakları topluyoruz. Şu anda yapabileceğimiz en iyi iş bu. Topladığımız kozalakların kilosunu 2 liradan Orman İşletme Müdürlüğüne satıyoruz ve iyi gelir elde ediyoruz’’ diye konuştu.  

İşçi Çavuşu,  Arif Kıratlı ise 18 yıldır dağlara işçi getirerek sedir ağaçlarından kozalak toplattıklarını geliri ile de aile ekonomilerine katkı sağlandığını ifade ederek, ‘’Devletimiz orman köylüsünü hiç yalnız bırakmıyor. Yılın her mevsiminde köylüye ekonomik katkı sağlamak üzere işler yaptırıyor. Yılın son günlerinde ekime hazır hale getirmek üzere sedir kozalakları topladık, yakında da bu kozalaklardan çıkan çekirdeklerin ekimini yapacağız. Devlet yetkililerine çok teşekkür ediyoruz’’ şeklinde konuştu.