GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-11-2020 18:06

Yalancı Bahar Armut Ağacına Çiçek Açtırdı

Türkiye'nin bir çok bölgesinde kış koşulları kendini hissettirip yüksek noktalarına kar yağarken, Erdemli’de sıcak havaya aldanan armut ağaçları çiçek açtı. Bir yandan çiçek açıp bir yandan meyve veren ağaçlar, üreticileri şaşkına uğrattı.

Yalancı Bahar Armut Ağacına Çiçek Açtırdı

Meyve yetiştiriciliği yapan üreticilerden Tuncay Sarıkaya, "Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Tömük Mahallesinde armut yetiştiriciliği yaptıklarını belirtti.

Erkenci armut ağacı Nisan ayında çiçek açar hasadı ise haziran ve temmuz ayı gibi yapılır diyerek ağacın erken çiçek açmasıyla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Sarıkaya, ‘’Havalar sıcak gittiğinden ağaçlarımız bir yandan çiçek açtı, bir yandan meyve verdi. Ağaçlar havaların sıcak ve kurak gitmesinden dolayı şaşırdı. Kasım ayındayız, sıcak bir hava var. Hava şartlarından dolayı böyle bir olayla karşılaştık" dedi.

Üreticilerden Metin Özsu ise, "Kasım ayında bulunmaktayız. Normalde armut ağacı nisan ayında çiçek açar, haziran ve temmuz ayında hasadı yapılır. Fakat buradaki mevsimsel değişiklikler ve havanın kurak gitmesinden dolayı bitkilerimizde ani değişiklikler olmaya başladı. Geçen 3 gün içerisinde yağan yağmurlardan sonra bitki yeni değişikliklerle çok miktarda çiçek açmaya ve meyve vermeye başladı. Bu da hiç görülmemiş bir durum" diye belirtti.

Böyle bir duruma daha önce hiç karşılaşmadıklarını kaydeden Özsu, "Bu bir yalancı bahar mevsimi gibi görünüyor. Bitkilerde ona aldandı, öyle zannediyoruz" ifadesini kullandı.