GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-11-2020 16:13

İşte O Öğretmen!

Yeni Tip Koronavirüs (Kovid-19) pandeminin tüm dünyayı kasıp kavurduğu bir dönemde Toroların zirvesinde okuduğu ‘’23 Nisan’’ ve ‘’İstiklal Marşı’’ gönüllere taht kuran Erdemli Hacıhalil Arpaç İlkokulu 4. Sınıfı öğrencisi Gülsüm Şifa Uslu’ya Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, derslerini EBA üzerinden daha iyi yapsın diye Toroslarda ziyaret ederek Tablet hediye etmişti.

İşte O Öğretmen!

Gülsüm Şifa Uslu, Belediye Başkanı Mükerrem Tollu’nun ziyaretinde ‘’İstiklal Marşı’’ nın tamamını okumuş bir kez daha gönülleri feth etmişti. Gülsüm Şifa Uslu’ya ‘’Okuyup ne olmak istiyorsun’’ sorusunun iletilmesi üzerine ‘’Ben Mustafa Ay öğretmenim gibi öğretmen olmak istiyorum’’ diye cevap vermişti.

Emekli olan Mustafa Ay öğretmen, Gülsüm Şifa’nın bu güzel dileğine kayıtsız kalamadı ve okulunda Gülsüm ve arkadaşlarını okul müdürü Hakkı Sami Bakkal ile birlikte ziyaret edip öğütlerde bulundu. Onlarla bol bol sohbet edip çok okumalarını, devlete ve millete hizmet eden birer birey olmalarını istedi.

Mustafa Ay öğretmen ile Gülsüm Şifa Uslu’nun sınıftaki buluşmaları görülmeye değerdi. Emekli öğretmen Mustafa Ay, kendisinin emekli olduğunu ancak okuttuğu öğrencilerini hep gözettiğini ve takip ettiğini söyledi.

Öğrencilerini çok özlediğini dile getiren Mustafa Ay, öğretmen öğrencileri ile buluştuğu anda duygusal anların yaşanmasına neden oldu. Mustafa öğretmenin ağzından, ben emekli olup sizlerden ayrılmak zorunda kaldım cümlesinin çıktığında gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

Beni seviyorsanız derslerinize çok çalışacaksınız diyen Mustafa öğretmen duygusal da bir konuşma yaparak şunları belirtti:

 ‘’Okuyup ileride devletine milletine milli ve manevi değerlere sahip büyük insanlar olacaksınız. Büyüklerine saygılı, vatanını milletini seven insanlar olacaksınız. İşte o zaman benim daha çok sevdiğim insanlar olursunuz. Sizler Türk milletinin geleceği umutlarısınız. Sizleri öylesine çok özledim ki tarif edemiyorum. Benim üzerinizde hakkım var ise helal olsun sizler de helal edin.’’

Gülsüm Şifa Uslu öğretmenin elini öpüp teşekkür etti

 

Hacıhalil Arpaç İlkokulunu ziyaret eden Mustafa Ay öğretmene Gülsüm Şifa Uslu, ‘’Öğretmenim bizlerin iyi bir öğrenci olması için büyük emek verdiniz sizlere teşekkür ederiz. Okuyup büyük adam olacağıma burada arkadaşlarım adına söz veriyorum’’ diyerek öğretmenini çok sevdiğini haykırdı.

Mustafa Ay öğretmen sadece Gülsüm Şifa Uslunun okuduğu sınıfı değil aynı zamanda daha önce okuttuğu öğrencilerini de ziyaret ederek onlarla da görüştü.

Mustafa Ay hocaya bir sürpriz de Milli Eğitim Müdüründen geldi

Eski okulunu ve öğrencilerini ziyaret ederek hasret gideren Mustafa Ay öğretmen öğrencilerle görüştüğü esnada İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük ile Şube Müdürü Niyazi Gürgan ve Erdoğan Tekin ile birlikte okulu ziyaret etti.

Ziyarette Mustafa Ay öğretmen ve okul yöneticileri ile görüşen İlçe milli Eğitim Müdürü Açıkyörük, ‘’Mustafa öğretmenim çok güzel öğrenciler yetiştirmişsiniz. Gülsüm Şifa Uslu kızımız bunlardan bir tanesi sizlere çok teşekkür ederiz. Öğrencimiz pandemi döneminde Toroslarda  candan, yürekten okuduğu başta ‘’İstiklal Marşı’’ ve ‘’23 Nisan’’ şiirleri hala kulaklarımızda ve bizleri çok mutlu etti. Öyle ki Belediye Başkanımız Mükerrem Tollu Bey ödül olarak kendisine EBA’ ya girip derslerini takip etsin diye tablet hediye etti. Sana çok teşekkür ederiz’’ diye belirtti.

İleri de ne olmak istiyorsun diyen Milli Eğitim Müdürüne öğrenci Uslu, ‘’Kitap okumayı çok seviyorum. Okuyup öğretmen olmak istiyorum. Kendime örnek aldığım kişi de Mustafa Ay hocam. Mustafa öğretmenimiz bizlerin başarılı olması için hep başarı ile büyüttü bize hep sevgisini gösterdi sevgisini eksik etmedi’’ diye belirtti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Açıkyörük, Mustafa öğretmen ile öğrenci Gülsüm Şifa Uslu’ya teşekkür ederek, ‘’Bir öğretmen başarılı öğrenciler yetiştirecekse mutlaka o öğrencilere dokunmalı. Siz öğrencilere dokunmuşsunuz ki böyle cevherler ortaya çıkmış. Milli eğitim camiasına verdiğiniz emeklerden dolayı teşekkür ediyoruz. Tabi ki en önemli teşekkürü Gülsüm Şifa Uslu kızımıza ediyor eğitim halatında başarılar diliyorum’’ ifadesini kullandı.

Okul müdürü Hakkı Sami Bakkal da, okullarını ziyaret eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük ve şube müdürleri ile emekli öğretmen Mustafa Ay’ın ziyaretinden dolayı teşekkür etti. Bakkal, şiiri ilk duyduğunda çok etkilendiğini söyledi. Böyle güzel öğrenci yetiştirdiği için önce ailesine ve Mustafa öğretmenimize çok teşekkür ediyorum. Gülsüm Şifa kızımızın okuduğu şiir Milli Eğitim Bakanlığının Web sayfasında ana sayfada yayınlandı. Erdemlililer olarak çok gururlandık. Öğrencimiz bizim için Erdemli için bir onur meselesidir’’ diyerek hislerini dile getirdi.

 

25 yıl aynı okulda öğretmenlik yaptı

 

Öğrencilerini eğitirken onlara sevgisini katan emek veren unutulmaz Mustafa Ay öğretmen’in ilginç bir öğretmenliğe başlama yapısı var. O da 1997-98 yılında öğretmen olarak girdiği Hacıhalil Arpaç İlkokulunda 25 yıl görev yaptıktan sonra aynı okuldan emekli olan ender öğretmenlerden bir tanesi olması. Aslında İşletme maliye bölümü okuduğunu ancak öğretmen açığını kapatmak için yapılan çağrı üzerine okula gelerek öğretmenliğe başladığını anlatan Ay, ‘’Mustafa Ay öğretmen olarak belki de Türkiye’de bir ilki yaşadım. İlk görevime başladığım okuldan emekli olarak tarihe geçtim. Öğretmenlik yaptığı süre içinde hep olumlu tepkiler aldım. İnsanları ve öğrencilerimi hiç kırmadım. Bu mahalledeki herkes beni küçüklü büyüklü sever ve sayar. Hatalarımı bile görmezden geldiler. İyi ve kötü günlerinde hep beraber olduk. Güzel bir 25 yılımız geçti burada. Tüm halkımıza teşekkür ediyorum’’ vurgusunda bulundu.