SPOR
Giriş Tarihi : 03-11-2020 18:28   Güncelleme : 03-11-2020 18:32

Atıcılık Skeet Cumhuriyet Kupası Sona Erdi

Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonunun 2020 faaliyet programında yer alan Skeet Cumhuriyet Kupası yarışması Erdemli Atış Poligonunda yapılan final müsabakaları ile sona erdi.

Atıcılık Skeet Cumhuriyet Kupası Sona Erdi

11 ilden toplam 60 sporcunun katıldığı Skeet Cumhuriyet Kupası atışlarında Yıldızlar, Gençler, Büyükler ve Veteran kategorilerinde sporcular birincilik için mücadele etti.

Üç gün süren Skeet Cumhuriyet Kupası atışlarında birincilere madalya ve kupları federasyon başkanı Ufuk Arman, Mersin Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir ve federasyon Mersin İl temsilcisi Ahmet Kılınç tarafından verildi.

Türkiye Atıcılık ve Avcılık Federasyonu Başkanı Ufuk Arman tören sonrası gazetecilere Cumhuriyet Kupasını değerlendirdi. Arman, Türkiye Cumhuriyetin Kuruluşunun 97. Yılının şanına yakışan bir yarışma gerçekleştirdiklerini müsabakada dereceye giren sporcuları kutladığını söyledi.

Arman, ‘’Skeet Cumhuriyet Kupası müsabakalarında sporcularımız başarılı sonuçlar elde ettiler. Pandemi nedeni ile birçok spor dalında organizasyon yapamadık. Gönlümüz daha fazla yarış yapmaktı. Pandemi nedeni ile birçok spor dalımız pandemiden kaynaklı yapılamadı. Ancak biz açık havada yapılması gereken Skeet ve Trap dallarında yarışmalarımızı tamamladık. Bu yarışma ile birlikte bu sezonu kapatmış oluyoruz. İnşallah gelecek sezon daha rahat bir ortamda daha geniş programlarla aktivitelerimizi yapar sporcularımızın da başarılarını arttırmaya çalışırız’’ dedi.

Skeet Cumhuriyet Kupası büyük erkeklerde Konya bölgesinden katılarak birincilik elde eden Bilgin Üstündağ, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kupası yarışmalarında birincilik almanın gururunu yaşadığını söyledi.

Konya bölgesinden yarışmaya katılan milli sporcu Nur Banu Özpak, Cumhuriyetin kuruluşuna yakışan bir yarışma çıkartarak büyük bayanlarda birincilik elde ettiğini söyledi. Aynı zamanda milli takım baraj puanını da attığını vurgulayan Özpak, ‘’Bundan sonraki yarışmalarda ülkemizi uluslararası yarışmalarda başarı ile temsil etmek, olimpiyatlara kota alabilmek olacak’’ diye belirtti.

Atıcılık sporunun genelde erkek sporu olduğu yönünde genel kanı bulunduğunu ancak kadınların da bu sporu çok rahat yapabileceğini kaydeden Özpak, ‘’Genel Skeet atışları tüfekle yapılan bir spor olduğu için erkeklerin ilgi gösterdiği branşmış gibi gösteriliyor. Ancak bu dalda bayan atıcı sayımız oldukça fazla. Atışlar tüm güvenlik önlemleri alınarak yapılıyor. Ben kadınlarımıza genç kızlarımıza sporun her türlüsünü yapmaya özellikle de atıcılık sporunu yapmaya davet ediyorum. Bir milli sporcu olarak daha fazla bayan sporcu görmek istiyor ve onları bu sporu yapmaya davet ediyorum’’ ifadesini kullandı.

Yıldız bayanlar birincisi Şükran Naz Erkoç ise, kendisine örnek olarak milli sporcular Sena Can ile Nur Banu Özpak’ı örnek aldığını onlar gibi başarı gösterip milli takıma seçilmek istediğini ve yurt dışında Türk Bayrağını İstiklal Marşı eşliğinde göndere çektirmek istediğini kaydetti.

 

Skeet Cumhuriyet Kupasında derece alan sporcular.

 

Büyük erkekler kategorisinde, Konya bölgesinden Bilgin Üstündağ birincilik elde etti.

Büyük Bayanlar kategorisinde birinciliği Konya bölgesinden Nur Banu Özpak elde etti.

Genç bayanlar birincisi Konya bölgesinden Deniz Üstündağ aldı.

Veteran kategorisinde birinciliği İstanbul bölgesinden Atıf Yavuz Sarmat aldı.

Yıldız erkeklerde birinciliği İzmir bölgesinden Ozan Yaman Akbıyık aldı.

Yıldız bayanlar kategorisinde birinciliği Şükran Naz Erkoç elde etti.

Takım halinde birinciliği Konya bölgesi alırken ikinciliği Adana, üçüncülüğü ise Malatya elde etti.

 

Takım rekorlarında ise alınan puanlar ve takımlar şöyle oluştu:

Büyük erkekler Konya takımı: 352 puan.

Genç erkekler Konya takımı: 356 puan.

Genç Bayan Milli Takım: 202 puan

-Veteran erkekler İzmir bölgesi takımı: 273 puan.