GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-10-2020 17:09

Erdemli’de Amatör Balıkçı Kayığı Battı İki Kişi Sağ Kurtarıldı

Mersin’in Erdemli ilçesinde üç metre uzunluğunda bir amatör balıkçı kayığının su alması nedeni ile alabora oldu. Kayıkta bulunan iki amatör balıkçı kişi kurtarıldı.

Erdemli’de Amatör Balıkçı Kayığı Battı İki Kişi Sağ Kurtarıldı

Edinilen bilgiye göre olay Erdemli Alata Bahçe Kültürleri Araştırması 600 metre açıklarında meydana geldi. Akşamüzeri iki amatör balıkçı olta balıkçılığı yapmak üzere denize açıldı. İki balıkçının bulunduğu fiber kayık su alarak battı. Kayığın battığını gören balıkçılardan bir tanesi yüzerek sahile çıktı ve güvenlik güçlerine, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlıına ve balıkçılara haber verdi. Hızla belirtilen noktaya giden ekipler  denizde yüzerek sahile çıkmaya çalışan diğer balıkçıyı da çıkarttı. Sağlık ekiplerinin sağlık kontrolünden geçirdiği Erkan T (Toklu) ile Nazir M (Mercan) hayati tehlikelerinin bulunmadığı belirtilerek salıverildi.

Amatör balıkçıları kurtaran Hasan Yücedemir, kendilerine iki amatör balıkçının kayıklarının battığı yönünde bilgi verildiğini ve hızla olay yerine gittiklerini söyledi.

kayığa doğru gittiklerinde bir kişinin yüzerek sahile çıktığını diğerinin de üzerinde can yeleği ile birlikte sahile çıkmaya çalıştığı sırada polis ve Sahil Güvenlik ekipleri ile birlikte denizden kurtardıklarını belirten Yücedemir, ‘’Kurtarmak için kavuştuğumuzda balıkçı kayığının ters dönmüş olduğunu gördük. Balıkçıların sağlık durumları iyi idi yaralama gibi birşeyleri yoktu. Gerekli müdahaleyi önce balıkçılar ardından da sağlıkçılar yaptı. Şuanda balıkçıların sağlık durumu iyi’’ dedi.

Amatör balıkçı kayığının fiber olmasından dolayı zaman zaman su aldığını belirten Yücedemir, ‘’Bu kayıkların alt tarafı çift katlı. Alttan su aldığında üstten pek fark edilmiyor. Kayık, denizcilerin tabiri ile (tumba) su alarak ters dönmüş, ikisi de kayıktan atlamış. Birisi sahile çıkıp haber veriyor diğerini de biz çıkarttık. Sağlık durumları çok iyi’’ diye konuştu.

Amatör balıkçılar sağlık kontrollerinin ardından evlerine gönderildi.