EĞİTİM
Giriş Tarihi : 27-10-2020 17:54   Güncelleme : 27-10-2020 18:24

DEBİ Akademili Miniklerden Hasat Şenliği

Erdemli Debi Akademi, ‘’Doğada nesli tükenmekte olan en önemli şey doğadaki çocuktur’’ sloganı ile anasınıfı öğrencileri doğa ile buluşturuldu.

DEBİ Akademili Miniklerden Hasat Şenliği

Debi Akademi yöneticilerinin gözetiminde minik öğrencilere limon, mandarin ve zeytin bahçesinde hasat etkinliğine katılarak doğa ile iç içe bir gün geçirdiler.

Bahçeye giden öğrenciler zeytin, limon ve mandarin ağaçlarının yanı sıra bölgeye has yetiştirilen diğer meyve ağaçlarını yakından tanıma fırsatı buldu.

Dalından topladıkları meyvelerin yanı sıra çevreyi, doğayı ve doğadaki diğer canlıları keşfeden minik öğrenciler, bu sayede dalından sofraya zeytinin yolculuğunu tüm aşamalarıyla öğrenip bu yolculuğa ortak oldular.

Debi Akademi Okul Öncesi öğretmenlerinden Sebiha Seda Gültekin, anasınıfı öğrencilerinin meraklarından dolayı sürekli sorular sorduğunu belirterek, ‘’Okul öncesi çocukları yaş dönemi itibari ile keşfetmeye, soru sormaya ve öğrenmeye çok açıklar. Bu nedenle tam da zeytin ve narenciye hasat dönemi olması hasebi ile bahçeye gelerek zeytin, mandarin ve limon topladık, ürünleri keşfettik. Doğadaki karınca ve diğer hayvanları gözlemledik. Zeytin ağaçlarından topladığımız ürünleri kırarak aldığımız kavanozlara koyarak sofralarımıza gelecek. Çocuklar böylece ağaçtan sofraya geliş evresini görmüş oldular’’ dedi.

 

Anasınıfı öğretmenlerinden Zeynep Ceren Güzel Sapmaz ise, şehirde yetişen çocukların tıpkı kırsalda yetişen çocuklar gibi doğa ile baş başa kalmalarının gerektiğini belirterek, ‘’Doğada nesli tükenmekte olan en önemli şeyin çocuklar’’ olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

‘’Pandeminin de verdiği stresten çocukları bir nebzede olsa kurtarmak için doğa ile buluşturduk. Çocuklarımız doğa ile baş başa kaldıklarında birçok deneyim yaşadılar. Ağaçtan topladıkları zeytinleri mutluluk kavanozlarına koyup evlerine götürecekler. Dolayısıyla doğa etkinlikleri yoluyla farkındalık ve sevgi geliştirilerek doğa bilincinin temeli oluşturulacak aynı zamanda çocuğun fiziksel, bilişsel, sosyal ve duygusal gelişimi desteklenecektir. Erken çocukluk dönemi doğa sevgisi ve doğa bilincinin kazandırılacağı kritik bir dönemdir. Doğanın anlamı onunla etkileşim halindeyken öğrenilebilir. Bu dönemde sınıf ve okul dışında gerçekleştirilecek doğa eğitimi etkinlikleri, çocukların doğayı ve doğadaki çeşitliliği bir bağlam içinde, ilişkiler temelinde algılamalarını; farkındalık ve doğa sevgisi geliştirebilmelerini sağlayacaktır. Dolayısıyla çocuk için, uzaklarda bir yerlerde değil, tanıdığı, anladığı, deneyimlediği, kendisini bir parçası olarak algılayacağı doğa, hem bir öğrenme hem de yaşam alanına dönüşecektir.”

Debi Akademi yönetimi ve öğretmenleri çocukları doğayla buluşturmanın ve doğayla bağ kurmalarını sağlamanın, hem eğitimcilerin hem de anne-babaların öncelikli hedefleri arasında yer alması gerektiğine inandıklarını ifade ederek şunları kaydetti:

‘’Ancak o zaman öğrenmekten zevk alan, meraklı, araştırmacı, gözlem yapan, çözümler üretebilen, doğa ve diğer tüm zekâ alanlarını aktif bir şekilde kullanabilen, daha sağlıklı, yaratıcı, stressiz, mutlu, çevre ve doğaya önem veren çocuklar yetiştirebileceklerine olan inançlarını organize ettikleri "Geleneksel Debi Hasat" etkinliği ile göstermiş oldular.”