EĞİTİM
Giriş Tarihi : 14-10-2020 18:16   Güncelleme : 14-10-2020 18:20

Türkiye’nin En Zeki Kızlarından Gülşen Naz Başer, Okuduğu Kitapları Köy Okullarına Bağışladı

Türkiye’nin en zeki çocuklarının eğitim gördüğü İstanbul Araştırma Geliştirme Uygulama Merkezi Lisesi (ARGEM) 11’inci sınıf öğrencisi Gülşen Naz Başer, ilk ve ortaokul döneminde okuduğu 150 adet kitabını özellikle kırsal kesimde eğitim gören ve kitap alma imkanı bulunmayan çocukların okuması için Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağışladı.

Türkiye’nin En Zeki Kızlarından Gülşen Naz Başer, Okuduğu Kitapları Köy Okullarına Bağışladı

Gülşen Naz Başer’in kitaplarını diğer çocukların da okuması için bağışlamasının kendilerini mutlu ettiğini belirten Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, ‘’Gülşen Naz Başer kızımız bizi ziyaret ederek mutlu etti. Naz kızımız, İstanbul’daki üstün zekalılar okuluna Erdemli’den gitmesi ilçemiz adına bizleri mutlu etmişti, ilkokul ve ortaokulda okuduğu kitapları diğer kardeşlerinin de okuması için bağışlaması ayrıca mutlu etti. Naz kızımız okumanın ve eğitimin önemine dikkat çekmek, kitaplarını bir kenara atmak yerine bizlere getirerek bağışladı. Biz bu kitapları ihtiyacı olan ve belirlenen okullarımıza vererek diğer çocuklarımızın faydalanmasına sunacağız. Gülşen Naz Başer kızımıza bu ince düşüncesinden dolayı teşekkür ediyorum. Yolu bahtı açık olsun. Kızımızı yetiştiren ailesine de teşekkür ediyorum’’ dedi.

Her kitabın ayrı bir güzelliği ve eğiticiliğinin bulunduğunu dile getiren Açıkyörük, elinde okunmuş kitabı bulunan gençlere de çağrıda bulunarak ‘’Kitaplarınızı bir kenara atıp tozlanması yerine Naz kızımız gibi o kitabı alma imkanı bulunmayan diğer çocuklarımızın okumasına imkan sağlayalım. Bir kenara atılmış toz içindeki kitapların kimseye faydası olmaz. Gelin okuduğumuz kitapları dönüşüm yerine bir başka kişinin daha okumasına imkan tanıyalım’’ şeklinde konuştu.

İstanbul ARGEM Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi Gülşen Naz Başer de, kitap okumanın yaşama ve dünyaya farklı bakmaya en güzel yöntem olduğunu belirterek, ‘’Kitap okumak bize bu hayatta yaşamımızı sağlayan yegane şeylerden bir tanedir. Bu nedenle ilkokul birinci sınıftan 4’üncü sınıfa kadar okuduğum 150 adet kitabımı, kitap alma imkanı olmayan kardeşlerimin okuması için Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağışlıyorum. Tüm arkadaşlarımdan da okudukları kitapları geri dönüşüme atmaları yerine bağışlamalarını istiyorum. Böylece küçük kardeşlerimiz de kitaplara erişebilsinler’’ diye belirtti.

Okumanın öğrenmenin çok güzel bir duygu olduğunu vurgulayan Gülşen Naz Başer, liseyi bitirince hangi üniversiteyi düşünüyorsun şeklindeki sorulan soruya şu cevabı verdi:

‘’İnsana verilen imkânlar çok önemli. Ben bilimsel araştırmalar yapmayı isteyen bir insanım. Kafamda şu üniversite olsun diye net bir düşünce yok. Okuduğum okul bana bu imkânı tanıdığı sürece listeme eklerim. İnsan sağlığına etki yapacak tıp üzerine araştırmalar yapmayı arzuluyorum’’ şeklinde konuştu.