KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 06-10-2020 21:01   Güncelleme : 06-10-2020 21:07

Ayaş Elaiussa Sebaste Kazısında Türk Ekip Görev Aldı

Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Ayaş Mahallesindeki Elaiussa Sebaste Antik kentindeki 26. Dönem kazı çalışmaları pandemi nedeni ile sadece Türk ekip üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Ayaş Elaiussa Sebaste Kazısında Türk Ekip Görev Aldı

25 yıldır kazı çalışmasına başkanlık eden Roma Sapienza Üniversitesi öğretim üyeleri ve çalışanları Yeni Tip Koronavirüs (Kovid-19) nedeni ile Türkiye’ye gelemedi, kazı çalışmalarına katılamadı.

Kazı başkanlığını Sapienza Üniversitesi Öğretim Üyesi olan Prof. Dr. Marcello Barbanera’nın devraldığı Elaiussa Sebaste kazısı 2020 sezonu, Kazı Başkan yardımcılığı görevini sürdüren, Kastamonu Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi H. Asena Kızılarslanoğlu tarafından yürütüldü. Çalışmalara Adana Müzesi Uzmanı, Bakanlık Temsilcisi Renas Kula ile Türk ekip üyelerinden oluşan küçük bir grup eşlik etti.

Türk ekip çalışmaları, kazı evi depolarında bulunan arkeolojik buluntular, antik kent yapılarındaki ot temizliği ile çevre düzenlemeleri şeklinde tamamlandı.

Kazı evi depolarında bulunan önceki yıllarda elde edilen seramik, kandil, cam gibi buluntuların çizim, tasnif, tanımlama ve fotoğraflama çalışmaları değişik üniversitelerde Arkeoloji, Sanat Tarihi Bölümü Lisans ve Yüksek Lisans öğrencileri ile birlikte yürütüldü. Yayına hazırlık çalışmalarının yanı sıra öğrencilerin teorik bilgilerini pratiğe dönüştürmeleri için de uygulamalı eğitim verildi.

2020 kazı çalışmaları kapsamında bazı buluntuların Restoratörler tarafından Restorasyon ve Konservasyon çalışmaları da devam ettiğini vurgulayan Kızılarslanoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada, “Van Yüzüncüyıl Üniversitesi, Antropoloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Seda Karaöz Arıhan ve ekibi, antropolojik çalışmaları; Batman Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Can Yumni Gündem ve ekibi ise arkeozoolojik çalışmaları yürüttü’’ dedi.

Depo çalışmalarının yanı sıra kent yapılarında ot ve alan temizliği yapıldığını ifade eden Kızılarslanoğlu, ileriki yıllarda hayata geçirilmesi planlanan ve proje bazında çalışmaların devam ettiği Arkeopark projesi kapsamında kentin Nekropolünde bir pilot bölge üzerinde detaylı bir ot temizliği yapılarak örnek uygulama alanı oluşturulduğunu kaydetti.

Yapılan çalışmalarda Kazı çalışma iznini veren T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına, lojistik destek sağlayan Erdemli Belediyesi ile Erdemli Kaymakamlığına, alanın güvenliği konusunda desteğini esirgemeyen Erdemli-Kızkalesi Jandarma Komutanlığına teşekkür etti.

2019 Kazı sezonunda kazısı tamamlanma aşamasına gelen Büyük Hamam / Bazilika yapısı ve Kuzey Nekropolünde 2021 kazı sezonunda Arkeopark kapsamında yerel ve yabancı turistlerin ziyaretine açılması amacıyla bazı düzenlemeler ve projelere başlanması hedeflenmektedir.

Kızılarslanoğlu 2019 yılında yayınlanan ve Elaiussa Sebaste kentinin ilk kazı başkanı olan Prof.Dr. E. Equini Schneider anısına basılan kitabın hem kent hem de arkeoloji konusunda değerli makaleler barındırdığını, yayın çalışmalarının devam edeceğini belirtti.