EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-10-2020 21:47

Erdemli’de Kivi Üretimi Yapan Çiftçilerin Yüzü Gülüyor

Mersin'in Erdemli İlçesinde Limon üretiminin yapılmadığı 400 rakım ile 1100 rakım arasında yetişen kivi yetiştiriciliğinden bu yıl 410 ton ürün rekoltesi bekleniyor. Kivi Üreticisi Ali Şensoy "Geçen yıl ilk hasadımızdan 10 ton ürün elde etmiştik bu yıl ise 15 ton ürün bekliyoruz. Turfanda ürün olmasından dolayı da fiyatı 6 liradan dalında alıcı buluyor. Kivi üretimi yüzümüzü güldürüyor, memnun ediyor’’ dedi.

Erdemli’de Kivi Üretimi Yapan Çiftçilerin Yüzü Gülüyor

-‘’Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, ilçe genelinde son 5 yılda alternatif ürün olarak dikimi yapılan kivi dikim alanlarının hızla arttığını ve 680 dönüme çıktığını’’

-‘’Limon üretiminin yapılmadığı 400 rakım ile 1100 rakım arasında yetişen kivi yetiştiriciliğinden bu yıl 410 ton ürün rekoltesi bekleniyor. Kivi üretimi gelecek yıllarda hızla artacağını tahmin ediyoruz. Eskiden ithal ederek tükettiğimiz kivileri artık Türk çiftçisi üretiyor ve tüketicilere sunuyor’’

-‘’Erdemli’nin Kösereli Mahallesinde kivi üreticiliği yapan Ali Şensoy ise, erkenci kivi yetiştirmesinden dolayı ürünü 6 liradan sattığını belirtti. Eskiden kilosunu 1 dolardan ithal ettiğimiz kivileri kendimiz yetiştirmeye başladık diyen Şensoy, ‘’6 dönüme dikimini gerçekleştirdiğimiz kivi üretimini 12 dönüme çıkartmaya hazırlanıyoruz’’ dedi.

Mersin'in Erdemli ilçesinde yetiştirilen kivi, dalında 6 lirayı bulan kilogram fiyatıyla üreticisini memnun etti.

İlçenin 900 rakımdaki Kösereli Mahallesinde yetiştirilen turfanda kivilerin için hasadına başlanıldı.

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin kivi hasadı ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Şahin, "Limonun başkenti" olarak bilinen Erdemli ilçesinde, odaya kayıtlı 110 çiftçinin kivi üretimi yaptığını ve üretim alanının 680 dekara çıktığını ve hızla üretim sahalarının arttığını söyledi.

Üretimin artması için sık sık fidan dağıtımı yaptıklarını ve bilgilendirme toplantıları düzenlediklerini belirten Şahin, "Kivi yetiştiriciliği hızla gelişiyor. Artık arazilerimizde kivi fidanlarını da sık sık göreceğiz. Biz de bundan yanayız" dedi.

Hepimiz iyi bilmekteyiz ki Erdemli ‘’limonun başkenti’’ ancak çiftçilerimiz alternatif ürün arayışında bizde kendilerine kivi üretimini teşvik etmekteyiz diyen Rasim Şahin, ‘’İlçemizde kivi üretimi son 5 yılda hızlı bir gelişim sağladı. Kivi dikili alanımız 680 dekara ulaştı bu yıl 410 ton rekolte bekliyoruz. Ancak şunu görüyoruz ki çiftçilerimiz kivi üretimini çok sevdi ve hızla kivi fidanları toprakla buluşuyor oda olarak biz de kendilerine yardımcı oluyoruz. Üreticilerimiz verimden ve fiyatından memnun bizim de isteğimiz üreticimizin yüzünün gülmesidir’’ dedi.

Kivi üreticisi Ali Şensoy ise, 6 dönümlük arazide kivi yetiştirdiğini kaydederek, "Geçen yıl ilk hasadımızdan 10 ton ürün elde etmiştik bu yıl ise 15 ton ürün bekliyoruz. Turfanda ürün olmasından dolayı da fiyatı 6 liradan dalında alıcı buluyor. Kivi üretimi yüzümüzü güldürüyor, memnun ediyor’’ dedi.

Kivi ürününü geçmişte ithal edilerek tüketildiğini belirten Şensoy şöyle konuştu:

‘’Kivi meyvesini yurt dışından kilosu 1 dolardan satın alarak tüketiyorduk. Artık ithal ettiğimiz kivi ürününü kendimiz üretmeye başladık. Turfanda olmasından dolayı, Ankara, İstanbul, Gaziantep, Şanlıurfa, İzmir gibi illerde taliplisi çok yüksek. İç tüketimi anca karşılıyoruz. Bölge çiftçilerine şiddetle bu ürünü dikmelerini ve ürünün artırılmasını tavsiye ediyoruz.’’

Üniversite öğrencisi Hatice Kübra Şensoy da, babasının yetiştirdiği kivi bahçesinde çalışarak üniversite harçlığını buradan çıkarttığını vurguladı. Şensoy, ‘’Kivi üreticisi olarak babamın yüzü gülünce benimde yüzüm daha iyi gülüyor’’ diye konuştu.