GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-10-2020 15:05

Özel Eğitim İhtiyacı Olan Çocuklar İçin ‘’Destek Ol’’ Projesi Tanıtıldı

Erdemli Öğretmen evinde gerçekleştirilen proje tanıtımına Erdemli İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük, Şube Müdürü Niyazi Görgan, Öğretmen evi Müdürü Mehmet Güven, vakıf yöneticileri ve özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin eğitim gördüğü okul yöneticileri katıldı.

Özel Eğitim İhtiyacı Olan Çocuklar İçin ‘’Destek Ol’’ Projesi Tanıtıldı

Proje tanıtımında İlçe Milli Eğitim Müdürü Açıkyörük bir konuşma yaptı.  Açıkyörük, Hacı Ömer Savancı Vakfının yurt genelinde açtığı özel eğitime ihtiyacı olan çocuklara destek olunması amaçlı proje yarışmasına 58 ilden  254 projenin başvurduğunu bu projeler içerisinde ise ilk hazırladıkları projenin ilk 8’de yer bularak 200 bin liralık hibe desteği almaya hak kazandığını söyledi.

Açıkyörük, projeye yapılan 200 bin liralık hibe desteği ile özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin daha kaliteli eğitim alması için destek eğitim odalarının fiziksel koşullarının iyileştirilmesi ve öğretmenlerin güçlenmesi ile destek odalarındaki eğitimin niteliğinin artırılması amaçlandığını belirtti.

Projenin Hedefledikleri hakkında da bilgiler aktaran Açıkyörük, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere yönelik yurt dışı çalışmaları gözlemlemek amacıyla Almanya ziyaret yapılacak ve çalışma ziyaretinin çıktıları değerlendirilip raporlanacağını kaydetti.

Özel eğitim alanında uzman akademisyenler, psikolojik danışmanlık ve rehberlik (PDR) uzmanlarının katılımıyla özel eğitim ve destek eğitim odaları çalıştayı gerçekleştirileceğini vurgulayan Açıkyörük, bu proje sayesinde özel eğitim alan okullarda örnek bir destek eğitim odası oluşturulacağını ifade ederek şöyle konuştu:

‘’Teknoloji destekli örnek bireyselleştirilmiş eğitim programı ve etkinlikler oluşturulacak. Öğretmen eğitimleri için eğitim modülü oluşturulacak ve 225 öğretmenin katılımıyla eğitimler gerçekleştirilecek.

Öğretmenler tarafından teknoloji destekli bireyselleştirilmiş eğitim programı ve etkinlikler geliştirilecek ve çalıştıkları 75 okulun destek eğitim odalarında uygulanacak. Uygulamalar sonrasında bir değerlendirme çalıştayı gerçekleştirilecek.

Eğitim içerikleri ve proje çıktılarını paylaşmak üzere bir kitapçık oluşturulacak ve il genelinde öğretmenlere yönelik 2 günlük paylaşım sempozyumu, ailelere yönelik 2 ayrı zamanda veli seminerleri gerçekleştirilecek. Ben projenin hazırlanmasında emeği olan tüm mesai arkadaşlarıma ve projemizi kabul ederek destek veren Sabancı Vakfına şahsım, kurumum ve öğrencilerimiz adına şükranlarımı sunuyorum.’’