GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-09-2020 19:18

Karacaoğlan Göletinde Çalışmalar Başladı

AK Parti İlçe başkanı Serdal Kaya, TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Mersin Milletvekilleri Hacı Özkan, Zeynep Gül Yılmaz, Ali Cumhur Taşkın ve il başkanı Cesim Ercik’in girişimleri sonucu gölet inşaatının yeniden başladığını belirtti.

Karacaoğlan Göletinde Çalışmalar Başladı

Karacaoğlan göleti 8 mahallenin sulama suyunu karşılayıp 14 bin dekar tarım alanının sulanmasını sağlayacak.

1600 rakımlı Karacaoğlan Göletinden akacak olan suyla verim artacak kırsal kesimdeki yerleşim birimlerinin refah seviyesi yükselecek.

Proje çalışması 27 önce başlanılan ancak çeşitli nedenlerden dolayı bir türlü bitirilemeyen Karacaoğlan Göleti, 2014 yılında çıkan bütün şehir yasasından dolayı il özel idaresinden Mersin Büyükşehir Belediyesine geçti. Büyükşehir bizim bunu bitirmeye bütçemiz yok gerekçesi ile DSİ’ye devrini istedi. 2014 yılından bu yana yapım inşaatı duran gölette çalışmalar yapılan girişimler sonucu kurbanlar kesilerek yeniden başladı.

Karacaoğlan Göleti inşaatını AK Parti İl Başkan Yardımcısı ve Teşkilat Başkanı Ali Gölcük, AK Parti Erdemli İlçe Başkanı Serdal Kaya, yönetim kurulu üyeleri, Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, oda yönetim kurulu üyeleri, Mahalle muhtarları ve vatandaşlar birlikte inceledi.

Proje çalışmasına 27 yıl önce başlanılan inşaat çalışmasına ise 2010 yılında başlanılan gölet inşaatı ile ilgili olarak AK Parti Erdemli ilçe Başkanı Serdal Kaya, yıllardır yapıldı yapılacak özlemi çekilen Karacaoğlan Göletinin inşaatına başlanıldığını belirtti.

İlçe başkanı Serdal Kaya, TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Mersin Milletvekili Lütfi Elvan, Mersin Milletvekilleri Hacı Özkan, Zeynep Gül Yılmaz, Ali Cumhur Taşkın ve il başkanı Cesim Ercik’in girişimleri sonucu gölet inşaatının yeniden başladığını belirtti.

Karacaoğlan göleti gövde yüksekliğinin 30 metre olduğunu, gölet inşaatının tamamlandığında 2 milyon 723 bin metreküp su tutulacağını ve suyun tarımsal sulamada kullanılacağını belirten Kaya, göreve geldiklerinde vatandaşa verdikleri sözlerin tek tek yerine getirilmeye başlanıldığını ifade ederek şöyle konuştu:

‘’Yıllardır bölge insanı tarafından özlemle bitirilmesi beklenilen ve yüzde 30’u tamamlanan ancak çeşitli nedenlerden dolayı yapımı duran Karacaoğlan Göleti inşaatı yeniden başladı. Ağustos ayının 5’inde milletvekilimiz Ali Cumhur Taşkın ile birlikte gelerek incelemelerde bulunmuştuk. İnceleme sonrası TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfi Elvan, ve milletvekillerimiz ile il başkanımızın girişimleri sonucu inşaat çalışmaları yeniden başladı. Hedefimiz göleti 2023 yılına kadar tamamlamak ve bölge insanına su verir hale getireceğiz. Burada şunu ifade etmek gerekir Karacaoğlan göletinin çok önemli bir özelliği var o da şudur. Birçok mahallemizde gölet çalışması var ancak bu gölet bir baraj dengindedir ve 14 bin dekar alanın sulanmasını sağlayacaktır.’’

Göreve geldiklerinde Erdemli halkına ‘’Yeniden söz vermek yerine geçmişten bu günü verilen sözleri sırası ile bitirme sözünü verdik ve verdiğimiz sözlerin de arkasındayız diyen Serdal Kaya, ‘’Bugün Aksıfat Barajı gövde inşaatı tamamlandı. Bugün de Karacaoğlan Göletimizin inşaatına yeniden başladık. İnşallah bundan sonraki süreçte yayla yolumuzda tamamlanacak’’ dedi.

Kaya, Erdemlinin trafiğini rahatlatma adına ikinci bir çevre yolu projesi başlatma girişimlerinin bulunduğunu kaydetti.  

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, Karacaoğlan göletinin tamamlandığında 14 bin dekar verimli arazinin sulanacağını söyledi. Göletin bölge çiftçisine hayırlı olması dileğinde bulunan Şahin, ‘’Göletle birlikte bölgede ürün çeşitliliği de olacak ve zengin ürün yelpazesiyle birlikte ülkeye katma değer olacaktır. Göletin tamamlanmasıyla çiftçi sulama suyunda rahat bir nefes alacaktır’’ şeklinde konuştu.  

Hacıhalil Arpaç Mahallesi Muhtarı Hüseyin Nergiz ise, gölet projesinin 27 yıl önce başladığını ancak çeşitli nedenlerden dolayı gölet inşaatında aksamalar yaşandığını belirtti.

Karacaoğlan göleti inşaatının yeniden başlamasına çok sevindiklerini kaydeden Nergiz, verimli toprakların suyla buluşmasıyla bölgenin yeşereceğini ve sebze ve meyvelerin yetişeceğini belirtti. 14 bin dekar tarım arazisinin sulanarak daha verimli olmasını dört gözle beklediklerini ifade eden Nergiz,  başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere göletin yapımına katkı sunan herkese teşekkür etti.

Sıraç Mahalle Muhtarı Musa Özdeniz, Bölgemizde iki önemli gölet var bir tanesi Karakız göleti ikincisi ise Karacaoğlan Göleti şimdi sıra iki göleti bölgede buluşturmaya geldi. 8 yıldır Sıraç Mahallemize Karakız göletinden su alıyoruz eğer Karacaoğlan göletini de tamamlarsak her iki göleti buluşturarak mutlu sona ulaşacaklarını dile getirdi.

Sarıyer Mahalle Muhtarı Bekir Demiraslan ise, 1600 rakımlı Karacaoğlan Göletinin bölgenin mümbit arazilerine hayat vereceğini vurguladı.Göletin faaliyete geçmesiyle enerjiye ödedikleri paraların kendilerine kalacağını ve tasarruf edeceklerini belirten Demiraslan, ‘’Göletle birlikte kırsalda yaşayan çiftçilerimiz rahata kavuşacaktır. Göletin yapımına yeniden başlanılmasından dolayı katkısı olan herkese teşekkür ediyorum’’ diye konuştu.