GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-09-2020 15:52

Bölge Müdürü Akduman Erdemli Arazi Çalışmalarını İnceledi

Mersin Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, Erdemli Orman İşletme Müdürü Murat Körlü, müdür yardımcısı ve şefler ile birlikte Erdemli Orman İşletme Müdürlüğünde devam eden ormancılık faaliyetlerini yerinde inceledi.

Bölge Müdürü Akduman Erdemli Arazi Çalışmalarını İnceledi

Tömük Orman İşletme Şefliğinde ek program olarak yapımı devam eden sanat yapılarını inceleyen Bölge Müdürü Akduman; 269 ve 270 bölmelerinde sıklık bakımı çalışmalarının uygulamalı tatbikat ile öncelikle bakım patikalarının açılması ve silvikültürel ilkelere uyulmasını vurguladı. Ayrıca 2021 yılı endüstriyel ağaçlandırma programında olan 287 bölmedeki anakayanın ortaya çıktığı toprak işlemeye uygun olmayan yerlerin ağaçlandırma çalışması içine alınmaması, tamiratı yapılan açık kasis dere suyunun yatağında gitmesi için tedbir alınması talimatını verdi.

Bölge Müdürü Akduman Şahna Orman İşletme Şefliği 169  bölmede 12,5 ha. sahada uygulanan karaçam tohumlama kesiminin Eylül ayı sonunda üretim faaliyetlerinin bitirilip Ekim ayı içerisinde toprak işlemesinin ve tohum takviyesinin yapılarak sahadan çıkılması, tohum toplanacak sahanın aynı mıntıkadan olması gerektiğini hatırlattı.

Alata Orman İşletme Şefliğinde 75,76,77 bölmelerde ilk aralama bakımı, 113,127,131,132 bölmelerde ise devam eden bakım kesimlerini yerinde inceleyen Bölge Müdürü Akduman, 2013-2014 yıllarında yapılan tensil çalışması ile getirilen karaçam gençliklerinin sağlıklı olduğunu memnuniyetle ifade etti. Ayrıca 2021 yılında 130 ve 131 bölmelerde uygulanacak karaçam ışıklandırma kesiminde gençliklere zarar verilmemesi için tedbirlerin alınmasının, 2020 yılı programında olan 129 bölmede 36 ha. sahada uygulanan tohumlama kesimi için bırakılan fertlerin uygun olduğunu ifade ederek toprak işlemenin dozer ile yapılmasının önemine dikkat çekti.

Bölge Müdürü Akduman, Toros Orman İşletme Şefliğinde 272 ve 273 nolu bölmelerde BArS Meşcere tipindeki sahada rehabilitasyon çerçevesinde dozer ile yapılan toprak işlemesini inceleyerek toprak derinliğinin iyi olduğu yerlerde 2+0 sedir fidanının dikilmesi, toprağın azaldığı ve taşlı yapının arttığı yerlerde ise karpelli sedir ekimi yapılması talimatını verdi.