EKONOMİ
Giriş Tarihi : 19-09-2020 13:12   Güncelleme : 19-09-2020 13:40

Domatesin Üreticisi Perişan Kilosu 40 Kuruş Alan Yok

Erdemli ilçesinde domates fiyatlarının 40 kuruşa kadar düşmesi üzerine Tapureli Mahallesi'ndeki çiftçiler çıkardıkları maliyeti ürünlerle birlikte köy meydanında sergileyerek yetkililerin kendilerine sahip çıkmalarını ve feryatlarına kulak vermelerini istediler.

Domatesin Üreticisi Perişan Kilosu 40 Kuruş Alan Yok

Üreticiler tarla ve market fiyatı arasındaki uçuruma dikkat çekti. Üreticiler tarlada 40 kuruşa satmakta zorlandıkları domatesin yaklaşık 25 kilometre mesafedeki ilçe merkezinde 3 ila 4 liradan satıldığını belirtti.

Üreticiler ilçe merkezindeki marketlerde ise  domates fiyatının cinsine göre 2 lira 40 kuruş ile 5 lira 95 kuruş aralığında olduğu görüldüğünü savundular.

Üreticilerden Sadi Tilki, "Bir kök domatesin bize maliyeti 3 lira 75 kuruş. Buradan çıkışı ise 40 kuruş-50 kuruş. 30 kilometre aşağıdaki sahil bandında bir markette bunun satışı marketten markete 3 lira ile 4 lira arasında değişiyor. Kilo bazında fiyatlar 2,5 lira 3 lira arasında olması lazım ki biz geçtiğimiz yıldan zaten borçlu devrettik, bu yılda borçlu devrettiğimizde maliyet bize 4 katını buluyor" dedi.

Yetkililere de seslenen Tilki, "bizlere yardım edin, bizler mağdur durumdayız. Şuan biz 2 lira maliyeti olan bir kilo domatesi 40 kuruşa satıyoruz. Onu da Irak ve Suriyeye ihracat yapan firmalar alıyor" diye konuştu.

Üreticilerden Ahmet Öğer'de, "Tüketiciler ürünü ucuz yesin. Ama girdilerimiz çok pahalı. Biz razıyız, tüketici domatesin kilosunu 50 kuruşa yesin ama o da olmuyor. 25 kilometre ilçe merkezimizde domates 3 lira , üretimin yapıldığı tarlada 40 kuruş, reva mı bu. Üreticilerimiz yetiştirdiği ürünlerin karşılığını alamadıkları için kredi kullandıkları bankalar tarafından hacizle karşı karşıyalar. Devlet büyüklerimiz üreticimizin derdine çare bulmalı" dedi.

Ürün alımı yapan esnaflardan Mustafa Cırık ise, marketlere fatura denetimi yapılması gerektiğini belirtti. Cırık, "Limonda da başımıza geldi bu. 2 liraya sattığımız limon gittiği İstanbul'da 10 liraya satıldı. 1 kilo domatesin buradan İstanbul'a gitmesinin maliyeti 1 lira. Karşıya vardığı zaman bu 4 katına, 5 katına, 10 katına çıkıyor. Üreticiyi desteklemek adına buna bir dur denilmeli. Açıkta ve sarasında domates olan çiftçilerimiz artık ürünü toplamaz oldu. Ürün dalında çürümeye başladı" şeklinde konuştu.