GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-09-2020 17:18

Karı Koca Pandemiyi Fırsata Çevirdi

Ziraat Mühendisi Mehmet Ünver ve ailesi pandemi döneminde balkonlarında 6 metrelik boruda çeşitli bitki dikimi yaparak hasadını yaptı.

Karı Koca Pandemiyi Fırsata Çevirdi

Pandemiye fırsata çeviren Ünver ailesi, oturdukları binanın 8’izinci katında balkonda ‘’Balkonumuz yeşillensin geleceğimiz ümitlensin’’ adını koydukları çalışmasının patentini almak için Türk Patent Enstitüsüne başvurdu. Başvuru sonuçlandıktan sonra projeyi yurt geneline yaymaya çalışacak. Bu sistem şehrin ve pandeminin stresinden kurtulmak isteyenler için bire bir.

Ziraat Mühendisi Mehmet Ünver, eşi ve çocukları ile birlikte  pandemi dönemini fırsata çevirmek için  ‘’Balkonumuz yeşillensin, geleceğimiz ümitlensin’’ diyerek balkonda 13 ayrı bitki yetiştirdiklerini belirtti.

Pandemi döneminde ne yapabileceklerini eşiyle tartıştıklarını ve balkona bitki dikmeye karar verdiklerini anlatan Ünver, ‘’Balkonumuzda hobi bahçeciliği tarımsal üretim sistemi oluşturduk. Bu dönemde dikmiş olduğumuz 13 çeşit bitkinin sabah bitkilerin gelişimini izlerken akşam da sulamalarını yaparak diktiğimiz bitkilerden üçüncü hasadımızı aldık.

Burada salatalık, acur, patlıcan, birkaç çeşit biber, dere ve diğer semizotu, maydanoz ve tere gibi birçok bitkiyi yetiştirme imkânı bulurken pandemiyi de ailemle birlikte fırsata çevirmenin mutluluğunu yaşadık.

Bu sistemin yaygınlaşması için Türk Patent Enstitüsüne başvurumuzu yaptık. Patent sözleşmesini yaptıktan sonra tüm balkonlarda bu sistemin oluşturulmasını sağlayacağız. Bitkinin nasıl yetiştiğini çocuklarımıza uygulamalı olarak anlattık ve gösterdik. Ailelerin de çocuklarına bu güzel uğraşı anlatma fırsatı oluşuyor.

Mersin de şehrin ortasında ve apartmanın 8’inci katında 6 metrelik pissu borusuna bu sistemi kurduk. Bu sistemin tüm Türkiye de yaygınlaşması için gerekli çalışmaları başlatacağız. Ünver ailesi olarak herkese ‘’Balkonumuz yeşillensin, geleceğimiz ümitlensin’’ diyerek herkese selam ve hürmetlerimizi sunuyoruz.

Mehmet Ünver’in sağlık çalışanı eşi ise, pandemi döneminin en çok etkilenen ailelerin başında sağlıkçılar yer aldığını ve büyük stresli dönemler yaşadıklarını söyledi. Eşim Mehmet Ünver Ziraat Mühendisidir. Pandemiden kendimizi birazcık soyutlamak için balkonumuza yeşillikler dikmeye başladık. Yani pandemiyi fırsata çevirmek istedik ve13 çeşit bitki diktik. Çocuklarımız ile birlikte diktiğimiz bitkilerin meyve vermesini sağladık ve bizim için iyi bir uğraş elde ettik.

3-4 çeşit biber diktik, turp, domates, karalahana, roka, patlıcan, saksıda biberleri, semizotu, saksıda roka, patates yetiştirdiklerini dile getiren Ünver, bu yeşillikli bitkiler bizi hem şehrin hem de pandeminin stresinden ailecek uzak tuttu. Bitkiler yaz döneminden kaynakla sürekli su istiyor biz de iki güne bir su veriyoruz. Yetiştirdiğimiz biberden turşumuzu da çıkarttık. Stresten uzak kalmak isteyenlere özellikle şehirde yaşayanlara balkonlarında bitki yetiştirmelerini tavsiye ederiz. Biz balkonumuz yeşillensin geleceğimiz ümitlensin diyerek herkese tavsiyede bulunuyoruz.