EKONOMİ
Giriş Tarihi : 16-09-2020 11:06   Güncelleme : 16-09-2020 11:14

Avokado Üreticisinin Yüzünü Güldürüyor, Kilosu Dalında 15 Liradan Satılıyor

Mersin’in Erdemli ilçesinde Avokado üretimi hızla artıyor. Erdemli Ziraat Odası (EZO) Başkanı Rasim Şahin, ilçeye bağlı Çeşmeli, Kargıpınarı ve Tömük Mahallelerinde portakal, mandarin ve limon ürünlerine alternatif olarak dikimi yapılan Avokado ürünün son yılların en fazla rağbet gören meyvesi olduğunu söyledi. Hasadına Temmuz ayında başlanılan avokado ürünü Nisan ayına kadar hasadı yapılabiliyor.

Avokado Üreticisinin Yüzünü Güldürüyor, Kilosu Dalında 15 Liradan Satılıyor

Erdemli genelinde 650-700 dekar alanda 2 bin ton ürün yetiştirildiğini belirten Şahin, avokadonun dalında üreticiden 15 liraya alınması da üreticileri sevindirdiğini kaydetti.

Mersin genelinde kapama bahçe olarak dikimi yapılan avokadoların hızla yaygınlaştığını vurgulayan şahin gazetecilere yaptığı açıklamada bölge çiftçisine narenciyeye alternatif ürün olarak dikilmesini tavsiye ettiklerini ifade etti.

Son yıllarda avokado meyvesine yurt içinden ve yurt dışından aşırı talebin geldiğine dikkat çeken Şahin, ürünün 0 rakımdan 500 rakıma kadar ılıman iklimde yetiştirilebildiğini vurguladı.

Erdemli genelinde 650-700 dekar alanda dikili avokado meyvesi ağacından 2 bin tona yakın ürün elde edildiğini belirten EZO Başkanı Rasim Şahin şöyle konuştu:

‘’Yurt içinde ve yurt dışında en popüler meyve olarak tercih edilen avokado yaş sebze meyve gibi yurt dışına en fazla ihracatı yapılan limondomates, salatalık, biber gibi ürünler arasında en çok ihracı yapılan üründür. Aşırı talepten dolayı  talepleri karşılamakta zaman zaman zorlanılmaktadır. Zengin vitamini bakımından zengin olan ürünü çiftçilerimiz dalında 15 liradan satmakta ve bu satıştan dolayı yüzü gülmektedir. Sabah kahvaltısında yenildiği gibi salata olarak ta kullanılmaktadır.’’

2007 yılında limon fiyatların istikrarsız seyretmesi üzerine denemek için bir arkadaşının tavsiyesi ile 5 dönüme Avokado diken çiftçi Muhittin Aslan, yetiştirdiği ürünün Pazar sorunu yaşamadığını görünce bu rakamı 20 dönüme çıkarttığını belirtti. Kendi tarlasında ürettiği avokadoların ise yüzde 90’ını yurt dışına ihraç etmeye başladığını ifade eden Aslan, Avokado dikili alanını ise 20 dönüme çıkarttığını vurguladı.

Muhittin Aslan gazetecilere konu ile ilgili açıklamalarda bulunarak, erkenci ve geççi olmak üzere iki çeşitle başladıkları üretimin erkincisini Temmuz ayı sonunda, geççi türünün ise Nisan ayı sonuna kadar hasadını sürdürdüklerini belirtti.

Turizmde olduğu gibi Doğu Akdeniz’in incisi Erdemlide yaş sebze, meyve ve narenciyeden sonra, son yıllarda popüler hale gelen avokado üretiminde de adından söz ettirmeye baladı.  

2007 yılında limon fiyatlarındaki istikrarsızlığı dikkate alarak bir arkadaşının tavsiyesi üzerine 5 dönüm araziye avokado dikimi yapan Muhittin Aslan, talebin iyi olmasını dikkate alarak üretim alanını 20 dönüme çıkarttı.  Başta Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna ve Balkan ülkelerinden Bulgaristan olmak üzere 15’e yakın ülkeye de ihracat yapmaya başladı. Talebi tek başına karşılayamadıklarını çevreden de avokado almaya başladıklarını kaydetti.

Mersin’den bahsettiğimiz ülkelere ihracat yapmanın çok kolay olduğunu ifade eden Aslan, ‘’Çünkü Mersin bölgesi sebze, meyve ve narenciyenin merkezidir. Diğer yaş sebze ve meyvelerle birlikte avokadoyu da ihracat etme şansımız çok yüksek. Biz ürünü topladığımız gün ihracata gönderme şansına sahibiz’’ dedi.

Avokado üretiminde bizim en büyük rakibimiz Afrika ülkeleri diyen Aslan, ‘’Onların toplamayı yaptıkları gün ihraç etme gibi bir şansları yok beklemek zorundalar. Bizim ise tam tersi ve aynı gün talebi karşılayabiliyoruz. Ürünümüz taze olduğu için öncelikli olarak tercih ediliyor ve bu nedenle de talep patlaması yaşıyoruz. Buna dayalı olarak ihracatımız her geçen gün daha da artıyor’’ şeklinde konuştu.

İlçe genelinde 650-700 dekar alanda 2 bin ton avokado üretimi gerçekleştiğini vurgulayan Aslan, ‘’Ülkemizin kalkınmasının başında üretmek ve ihracat yapmak geliyor. Biz de bunu yapmaya çalışıyoruz. Avokado hasadına Temmuz ayının sonu gibi turfanda olarak yani erkenci olarak başlayıp Naisan ayı sonuna gibi gecci türle hasada devam ediliyor.

Avokado ürününe aşırı talep olmasından dolayı fiyatlarda pek düşüş yaşanmıyor. Tek sıkıntımız aracıların aşırı fiyat farkıyla satmasından dolayı tüketiciler ucuza bu nadide ürünü tüketemiyor olmasıdır. Her geçen yıl üretim alanı da üretim de artmaktadır’’ ifadesini kullandı.

Ürün turfanda çıktığında biraz pahalı oluyor ancak Eylül, Ekim ve Kasım aylarında fiyatlar ürünün çoğalması ile birlikte ucuzlamasına rağmen fiyatlarda pek düşüş yaşanmadığını vurgulayan Aslan, ‘’Çünkü avokado talebi çok olan bir ürün. Hasadına Temmuz ayı sonunda başlanılan avokado hasadı  Nisan ayı sonuna kadaryapılabiliyor. Avokadonun kilosu dalında 15 liradan alıcı buluyor. Peşin satışı yapıldığı için de üreticinin yüzü gülüyor’’ şeklinde konuştu.