GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-09-2020 16:00

Kıyılardan Dağlara Antik Olba Bölgesi Kültür Yolları ve Kırsal Turizm Odakları Geliştirme Projesi Akpınar’da Yamaç Paraşütü Etkinliği İle Sona Erdi

Mersin Üniversitesi tarafından hazırlanan Kıyılardan Dağlara Antik Olba Bölgesi kültür Yolları ve Kırsal Turizm Odakları Geliştirme Projesi kapsamında Erdemli ilçesine bağlı Akpınar Mahallesi 2 bin rakımlı Göktepe mevkiinde yamaç paraşütü etkinliği düzenlendi.

Kıyılardan Dağlara Antik Olba Bölgesi Kültür Yolları ve Kırsal Turizm Odakları Geliştirme Projesi Akpınar’da Yamaç Paraşütü Etkinliği İle Sona Erdi

Mersin Kültür Müdürlüğü ile Erdemli Ticaret ve Sanayi Odasının desteklediği Erdemli Belediyesinin de katkı sunduğu projeye destek amacı ile pandemiye dikkat çekmek amacı ile uzman pilotlar eşliğinde Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, maskesini takarak uçuş yaptı.

Erdemli Belediyesinin ‘’Maskeni tak, uçuşunu yap güzellikleri keşfet’’ sloganı ile gerçekleştirilen yamaç paraşütü etkinliğine Mersin, Adana, Osmaniye, Karaman, Trabzon ve Rize illerinden toplam 20 paraşütçü katıldı. Etkinliğe, doğa yürüyüşçüleri ile birlikte bisiklet grupları da katıldı.

Etkinlik öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, ‘’Belediyemizin ‘maskeni tak, uçmana bak’ sloganı ile yamaç paraşütü ile bölgemizi havadan keşfetmek için uçuyoruz. 0 rakımdan 2 bin 500 rakıma kadar Erdemlimizin her bir santimetresi güzelliklerle dolu. Erdemlimizin turizminin gelişmesi adına yerden olduğu kadar havadan da keşfedilmesi ve görülmesi gerekir. Bu tür etkinlikler yerel ve kırsal turizmin gelişmesini bölgemizin tanıtımına da katkı sağlayacaktır. Herkesi bölgemizi havadan keşfe ve adrenaline bekliyoruz’’ dedi.

Pandemiye dikkat çekmek amacı ile uzman pilotlar eşliğinde yamaç paraşütü ile uçtuğunu belirten Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, uçuş sonrası gökyüzünde süzülmenin mutluluğunu yaşadığını kaydetti.

Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Sarı, mersin Üniversitesinin hazırladığı ÇKA’nın mali destek sunduğu ‘’Kıyılardan Dağlara Antik Olba Bölgesi kültür Yolları ve Kırsal Turizm Odakları Geliştirme Projesi’’ ne ilçenin turizm ve ekonomisine direkt etki edecek olan bu projeye oda olarak destek verdiklerini kaydetti.

Mersin Üniversitesi tarafından hazırlanan ve Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) tarafından mali destek sunulan ‘’Kıyılardan Dağlara Antik Olba Bölgesi kültür Yolları ve Kırsal Turizm Odakları Geliştirme Projesi’’ sorumlusu Doç. Dr. Nida Naycı da yaptığı konuşmada, Erdemlinin sürdürülebilir turizm ve kırsal kalkınma planları ile görünür hale getirmek için çalışmalar yürüttüklerini belirtti.  

OLBA Kültür yolları kıyılardan başlayıp dağlara çıkan bir süreç olduğunu ve bundan sonra da devam edeceğini kaydeden Naycı, ‘’Hepimiz iyi bilmekteyiz ki Erdemli kıyıları arkeolojik zenginliklerle dolu. Projemiz kapsamında parkurlarımız arkeolojik değerleri ile başlayıp yaylaları doğa sporları ve yayla turizmi ile güçlendirmek arzusundayız. Bu kapsamda Akpınar mahallemizin Göktepe mevkisinde yapılan yamaç paraşütü etkinliğimiz buna en güzel bir örnektir. Bu tür etkinlikleri sık sık yaparak bölgenin hem tanıtımına hem de turizmine katkı sağlayacaktır’’ şeklinde konuştu.

Erdemli İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Adem Kılıç ta konuşmasında, yamaç paraşütü doğa yürüyüşü ve bisikletli gezginlerin projede yer aldığını belirtti. Bu projeyle Akpınar, Harfilli ve Güzeloluk Mahallelerinde ev pansiyonculuğunun gelişeceğini ve yayla turizminin önünün açılacağını kaydetti.

 

Mersin Akdeniz Yamaç Paraşütü ve Adrenalin Sporları Derneği Başkanı Hüseyin Atlı, ‘’Erdemli Belediyesinin ‘maskeni tak, uçmana bak’ sloganını duyduk ve Göktepe mevkisinden uçmaya geldik. Herkesi de gökyüzüne uçmaya davet ediyoruz’’ dedi. 

Uçuş yapacağımız bölge denizden 1900 metre irtifada diyen Atlı, ‘’Akpınar Mahallesindeki Göktepe uçuş merkezi Türkiye’nin en ünlü kalkış pisti olması gerekirken biraz ilgisizlikten gerilerde kalmış. Burası birçok ulusal ve uluslararası yarışmalara ev sahipliği yapmaya müsait bir yer ve tartışılamaz bölge. Yamaç Paraşütü bakımından yerden termalli ısılar bizim için değerledir. Bölge denize yakın olmasına rağmen yamaç paraşütçülerine çok geniş imkanlar sunmaktadır. Burada paraşükçülerin istedikleri 6-7lik termikler var ve bunu çok kez gördük. Bu da bizim için çok iyi rakamdır.  İyi bir pilotun Niğde, Karaman, Ayrancı tarafı için müsait bir hat var ve bu Erdemli için iyi bir fırsattır. Biz burada aktivitemizi yapmaktan mutluyuz. Yerel yöneticilerimizin de desteği ile burada birçok yarışmalar ve festivaller  yapılır ve bölgeyi bütün Türkiye’ye tanıtmış oluruz’’ diye konuştu.

Akpınar Mahallesi muhtarı Mehmet Serin ise, projenin kırsal kesimdeki ev pansiyonculuğu açısından bu tür etkinliklerin yapılmasının etkili olacağını ifade etti.  

Mersin Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü ikinci sınıf öğrencisi Nazlı Atıcı ise, pandemi nedeni ile maskeleri takarak uçuşa geçmek için Göktepeye çıktıklarını belirtti.

Genç bir kadının bulutların üstünde uçması kadar güzel bir duygunun olmadığını kaydeden Atıcı, tüm kadınları yamaç paraşütü ile gökyüzünden güzellikleri keşfetmeye çağırdığını ifade etti.