EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-09-2020 15:49

Dikenli İncirin Dondurması Yapılacak

Erdemli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü dikenli incirin suyundan dondurma yapılması amacı ile çalışma başlattı. Müdürlük bahçesinde 2 dönüm alana dikilen dikenli incirlerin hasadı yapılarak suyu çıkartıldı.

Dikenli İncirin Dondurması Yapılacak

Erdemli Tarım ve Orman Müdürlüğü oluşturduğu deneme parselinde yetiştirdiği dikenli incirin ‘’Su’’ yundan dondurma sanayinde kullanılmak üzere AR-GE çalışması başlatıldı.

Mersin'de, taşlık alanlarda bile herhangi bir bakım istemeden kendiliğinden yetişmesi nedeniyle çiftçilerin, ilginç lezzetiyle de tüketicilerin tercihi olan dikenli incirin, tatlılarda da kullanılmasının ardından dondurma sanayinde de kullanılması için çalışma başlatıldığı bildirildi.

Erdemli İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mesut Yıldız, başlatılan AR-GE çalışması ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.  Yıldız, dikenli incirin en fazla üretildiği Tarsus’un Taşobası Mahallesi olmak üzere sofralık tüketiminin yanında gıda sanayinde de kullanılmak üzere ilçe müdürlüğü bahçesinde 2 dönümlük alana dikenli incir deneme parseli yaptıklarını söyledi.

2016 yılında Erdemli-Akdeniz Naturel Yaşam Derneğince (Naturel-Der), "Yöresel Ürünlerle Kalkınma Projesi" kapsamında Aydıncık, Silifke ve Tarsus ilçelerinden getirilerek dikimi gerçekleştirilen dikenli incirlerin suyunun dondurma sanayinde kullanılması için hasadının yapıldığını ve AR-GE çalışmasının başlatıldığını projeyi Naturel-Der ile birlikte yürüttüklerini kaydetti.

Proje kapsamında özellikle Tarsus ilçesinde üretimi yapılan dikenli incirlerin dikim alanları da arttı diyen Yıldız, şöyle konuştu:

‘’Dikenli incir özellikle Tarsus ilçesine bağlı Taşobası Mahallesinde kendiliğinde hiçbir bakım gerektirmeden yetişen ancak aşırı dikeni nedeni ile sadece sofralık olarak tüketimi yapılan bir üründü ve endüstriye kazandırılamıyordu. Proje kapsamında yurt içinden ve yurt dışından denemek üzere getirilen çeşitlerde diken miktarı daha az ve hasadının da diğer çeşide nazaran daha kolay olduğu görüldü. Bununla ilgili tarımsal yeniliklerin elde edilmesi ve kazanımı ile ilgili Hint inciri üretici birliği kuruldu. Birliğin çalışması sonucu Tarsus’tan hasat edilen dikenli incir Türkiye’nin 85’inci ihraç edilen ürünü sıfatını alarak Rusya’ya 5 ton olarak ihraç edildi. Erdemli Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak biz de dikenli incirinin deneme parselinde hasat çalışması yaptık. Kendisi dikenli ancak aroması çok güzel olan bu meyvenin  dondurma sanayinde kullanılması amacı ile AR-GE çalışması başlattık. Elde edilen sudan dondurma üretimi yapılacak. Böylece dikenli inciri dondurma sanayine kazandırmış olunacak ve üretici daha fazla kazanacak.’’

Erdemli-Akdeniz Naturel Yaşam Derneği Başkanı (Naturel-Der), Avni Taşyürek de gazetecilere yaptığı açıklamada projenin Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklendiğini belirtti.


Dikenli incirin doğada kendiliğinden yetişen, bakım istemeyen, dikenin dışında her şeyi para eden bir meyve olduğunu ifade eden Taşyürek, "Ürünler genelde tablalarda satılıyor. Artık kadınlarımız, dikenli incirin satılmayan meyvelerinden de tatlı yapacaklar suyunu çıkartıp dondurma sanayinde kullanılmasını sağlayacaklar. Bunun yaygınlaşması için Erdemli ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile birlikte deneme parseli oluşturulduk. Burada üretilen dikenli incirlerin de suyunun çıkartılması için hasadı yapıldı. AR-GE çalışması sonrası dikenli incirin önemi artacak, kırsal kesimdeki dezavantajlı çiftçilere daha fazla getiri sağlayacak ve refah seviyesi daha da yükselecek’’ diye konuştu.