EKONOMİ
Giriş Tarihi : 02-09-2020 22:18   Güncelleme : 02-09-2020 23:32

Erdemli’de Arı Ürünleri E-Ticaretle Tüm Dünyaya Pazarlanacak

Erdemli Belediyesi tarafından Türkiye’de ilk kez uygulamaya konulan ve Erdemli'nin kalkınmasına büyük katkı sağlayacak olan E-Ticaret Dijital Dönüşüm Projesi uygulamaya başlandı.

Erdemli’de Arı Ürünleri E-Ticaretle Tüm Dünyaya Pazarlanacak

Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, E-Ticaret Dijital Dönüşüm Projesi ile Erdemlili tüm üreticilerin ürettiği ürünleri dijital pazarla tüm dünya ile buluşturulacağını söyledi.

Proje kapsamında Mersin ili Arı Yetiştiricileri Birliği (MERBAL) ile birlikte ilçeye bağlı Sarıkaya Mahallesi eski köy mevkiinde bal sağım etkinliğine katılan başkan Tollu burada gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Dünyanın en kaliteli balının Toroslar’ da üretildiğini belirten Tollu, yeni birincilerin de çıkması için yardımcı olduklarını belirtti. Arıcıların en tatlı kazancı en zor şartlarda ürettiklerini belirterek, ‘’Bundan sonra arıcılarımız ürettiği tüm arı ürünlerini nasıl satacağım kaygısı taşımadan tek tuşla dünya pazarlarıyla buluşacaklar. Belediye olarak üreticilerimize bu imkanı  sağlıyoruz’’ dedi.

Bal hasat etkinliğinde konuşan Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, düzenledikleri E-Ticaret Dijital Dönüşüm Projesini ilk kez Erdemli Belediyesinin uygulamaya koyduğunu bunun içinde 268 girişimciye 3 hafta süren uygulamalı ücretsiz eğitim verdiklerini söyledi.

Eğitim sonrasında başvuru yapan vatandaşlara internet sitelerini ücretsiz kurma hizmeti vereceklerini kaydeden Tollu, ‘’Süreç boyunca da kurduğumuz 13 kişilik uzman ekiple desteğe devam edeceğiz. Biz insanlarımıza anahtarı hazır işyeri teslim edeceğiz” diye konuştu.

Kovid-19 pandemi döneminde üretimin ve e ticaretin ne derece önemli olduğunu gördüklerini vurgulayan Tollu, ‘’Özellikle pandemi döneminde işyerlerinin kapandığını hep birlikte gördük.İşyerlerinin kapanması demek ülke ekonomisinin de sekteye uğraması demektir. Bizler bu süreçte hem ülke hem de vatandaşın ekonomisine nasıl katkı sağlarız onu düşünerek  e-ticaret projesini başlattık. Vatandaşımızın işyerlerinin kapanmaması için e ticaretle bundan sonra ürettiklerini hem ulusal hem de dünya pazarı ile buluşturacaklar. Biz bu proje ile imkansızı imkana dönüştüren bir belediyeciliği ilçemizde uyguluyoruz. Proje halkımıza hayırlı olsun bol kazançlar diliyorum’’ ifadesini kullandı.

Mersin İli Arı Yetiştiricileri Birliği (MERBAL) başkanı Adem Kurt da yaptığı konuşmada, E-Ticaret Dijital Dönüşüm Projesinin en fazla arıcıların kullanabileceği bir sistem olduğunu belirterek, projeyi hayata geçirmesinden dolayı teşekkür etti.

Mersinli arıcıların en kaliteli balı üretmesine rağmen en büyük sıkıntının pazarlama olduğunu vurgulayan Kurt, ‘’Mersin’li arıcılar Toroslar’da en kaliteli, en saf balı üretiyoruz. Ancak pazarlamak noktasında ciddi anlamda eksiklerimiz var. En kaliteli balı tüketicilere ulaştırmakta sıkıntı yaşıyoruz. Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu bu sıkıntıları aşmamız için E-Ticaret Dijital Dönüşüm Projesi başlattı bizler de proje kapsamında eğitimlere katıldık ve projeyi sonuna kadar destekliyoruz’’ şeklinde konuştu.

Erdemli Belediyesi E-Ticaret Dijital Dönüşüm Projesi Proticaret yazılım koordinatörü Zafer Kuzucu ise, proje kapsamında verilen eğitimde güvenlik sisteminden sanal pos sistemine varıncaya kadar her şeyin bulunduğunu dile getirerek, ‘’Verdiğimiz E-Ticaret Dijital Dönüşüm projesi kapsamında girişimcilerimiz herhangi bir ücret ödemeden belediye kanalı ile Web sitesine sahip oluyorlar. Girişimcilerimiz bu proje sayesinde dünyanın en büyük e-ticaretini yapan Aliexspers gibi kurumlarla direk muhatap olacaklar. Üreticiler hem ulusal bazda hem de dünya pazarlarına mallarını satma şansı yakalayacaklar’’ diye belirtti.

Arı üreticisi Yusuf Kaya ise, ürettiğimiz balları değerinde satamıyorduk artık belediye tarafından başlatılan e-ticaret projesi sayesinde bu imkana sahip olacağız. Toroslar’da doğal bal üretmeye çalışıyoruz. Bu proje ile doğal bal talep edenler bizlere sistem üzerinden ulaşabilirler’’ şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından bal sağımı gerçekleştirildi.