GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-08-2020 17:56

Sahiller Sıcaktan Kavruluyor

Hava sıcaklığının 35 dereceye vardığı Mersin sahillerinde sıcaktan bunalan vatandaşlar serinlemek için denize akın etti. Sahile serinlemeye gelenlerin başında çocukların olması dikkat çekti.

Sahiller Sıcaktan Kavruluyor

Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (ÇUKTOB) başkan Yardımcısı ve turizmci Mustafa Kale, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini belirterek, ‘’Hava sıcaklığı Kızkalesi’nde şu anda 35 derece, deniz suyu sıcaklığı 30 derece ve nem oranı ise yüzde 77 derece. Hissedilir sıcaklık ise 45 derece olarak tahmin ediyoruz ve bu sıcaklığın yaklaşık 10 gün daha sürmesi tahmin ediliyor’’ dedi.

Hava sıcaklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi buz turizmcileri mutlu eder diyen Kale, ‘’İnsanlarımız normalde sıcaktan kaçmak için yaylaları tercih ederler. Ancak şimdi tam tersi yaşanıyor serinlemek için denize koşuyorlar. Sıcaklar işletmelerimizin leyhine bir gelişme biz bu durumdan memnunuz’’ diye konuştu.

Turistik işletmelerin artık merkezi sistemli  ısıtma ve soğutmalı olduğunu vurgulayan Kale, ‘’İsteyen sıcak çok derse serin yere geliyor isteyen de denizi tercih ediyor’’ifadesini kullandı.  

UNOSCO Dünya Tarih Mires Listesi’nde yer alan ve Doğu Akdeniz’in önemli turizm merkezlerinden Kızkalesi’nde vatandaşlar serinlemek için denize giriyor, çocuklar ise bol bol ailelerinin denetiminde hem oynuyor hem de serinliyorlar.