EKONOMİ
Giriş Tarihi : 28-08-2020 20:03

Toroslar Organik Balın Merkezi Oluyor

Toros Dağları'nın zengin florasında organik bal üreten Erdemli'li arıcılar balın kalitesini yükseltmek için bal sağım hasadını geç yaptıkları bildirildi.

Toroslar Organik Balın Merkezi Oluyor

Erdemli Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Arıcılık Eğitmeni Yıldız Zeynep Mavi, bal hasadının gecikmesinin asıl amacının, baldaki su oranının daha da düşürülmesinin sağlandığını, balın olgunlaşma ve aromasını arttırarak en saf bal üretimini yakalamaya çalıştıklarını söyledi. 

Bu yıl yörede mevsimsel geçişlerin aniden gerçekleşmesinin bal  rekoltesinde düşüş meydana getirdiğini anımsatan Mavi,  yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemi dolayısıyla oluşan arı ürünleri talebi  üreticileri memnun ettiğini belirtti.

Gecikmeli bal sağımı (hasad) ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Mavi, Erdemli ilçesinin yüksek rakımları ile Karaman il sınırlarına yakın bölgelerde  gezgin arıcıların kaliteli bal üretimi için yaptıkları mesainin sonuna gelindiğini kaydetti.

Organik bal üretimi yaptıklarını belirten Mavi, yörede kaliteli bal üretimiyle ilgili çalışmalar yürüttüklerini belirterek, ‘’Nisan ayı başlarından bu yana Toros Dağları'nın zirvesinde mesai yaptıklarını ifade ederek,  üretim sezonunun artık finaline geldiklerini kaydetti.

2 bin rakımın üstünde zaman zaman 3 bin rakıma yaklaşan sahalarda arılarımızı çiçeklerle buluşturduk diyen Mavi şunları söyledi:

‘’Bu süreçte insanlığa özel, arıların insanlar için yapabileceği en uç üretimi, en yalın ve en saf üretimi yakalamaya çalıştık. Ve sezon finali yapmaktayız. 20 gün önce yapılması gereken sağımı geciktirdik ki kovanın içerisinde kalan, daha uzun süreli kalan balın olgunlaşma süresi artacak, su seviyesi düşecek orijinal ortam da uzun süre bekleyen balın aroması ve kalite değer olarak da artacaktır.’’

Yörenin zengin bir çiçek florasına sahip olduğunu ifade eden Mavi, "Yapılan bütün çalışmalarda Akdeniz Bölgesi'ndeki çiçek çeşitliliği ülkemizin, dünyanın hiçbir noktasında bulunmamakta. Bal verimi kaliteli olan bitkilerde bu sahalarımızda kendiliğinden yetişmekte ve organik üretim sahası olmaktadır. O yüzden bu sahalarımızı, yöremizi üretim sahası olarak seçtik" diye konuştu.

Pandemi döneminde arı ürünlerinin insanlara şifa olduğunu aktaran Mavi, "Arı ürünlerinin Kovid-19'a karşı vücut direncini arttırdığı, vücutta iyi bir dezenfektan etkisi oluşturduğu, arı ürünlerinin tüketimiyle birlikte vücut direncinin arttığı, solunum yolları ve akciğer, karaciğer defermasyonlarına, mide ve bağırsak enfeksiyonlarına  karşı da çok iyi geldiği  gözlemlenmekte. Adeta bu dönemde arılar insanlığa bir şifa kaynağı oldu" şeklinde konuştu.

Bu yıl aracılığa başlayan Rukiye Aydın'da, "Torosların en güzel yerlerinde üretim yapmaya çalıştık. Şuan pandemi döneminden dolayı polen, arı sütü, propolis üretiyoruz. Ve bunu organik olarak en güzel şekilde üretmeye çalışıyoruz. Yöremizde bu yıl üretim düşük. Bu yıl mevsimsel geçişler biraz ani oldu. Bir soğuk, bir sıcak. Organik üretim yaptığınız için zaten üretim düşük oluyor. Herkesin sözüne güvenilmez, insanlar bal alırken mutlaka araştırıp alsınlar" diye belirtti.

Arıcılardan Ahmet Eroğlu ise, "Toros Dağları Arpaalanı Bölgesi'nde gecikmeli bal hasadımıza başladık. Bu yıl geçen yıla göre üretimimiz düşük ama pandemiden dolayı istek çok fazla. Fiyatlar iyi. Rekolte düşük olsa da üreticilerimiz memnun" ifadesini kullandı.

Kevser (7) ve Arda (11) Yıldız kardeşler de akranlarına hastalanmamaları için bol bol bal tüketmeleri tavsiyesinde bulundu.

Yörede üretilen balın kilosu 70 lira ile 200 lira arasında fiyatlarla satışa sunuluyor.