GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-08-2020 18:59

Erdemli Ormanları Çok Sağlıklı

Mersin Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, Çölleşme ve Erozyonla Mücadele eski Genel Müdürü Mustafa Gözükara ile birlikte Erdemli Orman İşletme Müdürü Murat Körlü, Müdür Yardımcısı ve şefler eşliğinde orman arazilerinde incelemelerde bulundular.

Erdemli Ormanları Çok Sağlıklı

Bölge Müdürü Akduman’ın uygulamalı teras eğitimi verdiği teknik gezide 2020 yılı programında bulunan endüstriyel plantasyon sahalarında yapılmakta olan buror teraslar yerinde incelenmiş olup teraslarda yan kazının, şev kesiminin ve toprak derinliğinin önemi vurgulandı.

Şahna Şefliği sınırlarında olan Nohutharmanı Mevkiinde 2009 yılında erozyonla mücadele ve ağaçlandırma programı kapsamında dozer sürümü ile tesis edilen sedir fidanlarının köklerinin çatlaklar içerisinde toprağa ulaştıktan sonra boy artımı ile birlikte sağlıklı durumları olduğu gözlendi. 

Güzeloluk Şefliğinde 2012-2013 yıllarında tesis edilen gelir getirici tür çalışmaları ile yapılan ceviz ağaçlandırmaları incelenirken, Harfilli Köyü vatandaşları memnuniyetlerini ifade ettiler.

Toros Şefliği 2006-2009-2012 yıllarında dozer sürümü ile yapılan sedir ağaçlandırma sahalarının durumu yerinde gören Bölge Müdürü Akduman,  Evdilek Köyünde 2013 yılında yapılan gelir getirici tür ile ceviz ağaçlandırmaları ve ceviz fidanlarına bakım çalışmalarının devam edilmesini belirtti.

Toros Şefliği Akpınar Köyü sınırlarında Tolaz Mevkiinde 2012 yılında yapılan rehabilitasyon çalışması sonrasında sahada boy artımı ile sağlıklı görülen sedir fertlerine baskı yapan yaşlı bireylerin alınarak boşaltma kesimi uygulanması talimatını verdi.

Bölge Müdürü Akduman çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti.