GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-08-2020 23:50

Açlıktan Yorgun Düşen ‘’Leylek’’ Bakıma Alındı

Kış aylarını sıcak bölgelerde geçirmek üzere Avrupa bölgelerinden Afrika yönüne uçan leyleklerden bir tanesi gıdasızlıktan yorgun düşmesi sonucu Mersin’in Erdemli ilçesinde mola verdi.

Açlıktan Yorgun Düşen ‘’Leylek’’ Bakıma Alındı

Süs bitkileri ve fidancılık işiyle uğraşan Yusuf Dölek isimli esnafın peyzaj bahçesine inen leyleğin uçamadığını gören Cafer Aslan isimli bahçede çalışan vatandaş leyleğin hareketsiz kaldığını görerek Doğa Koruma ve Milli Parklar Erdemli Şefliğine haber verdi. Arslan şeflikten gelen görevlilere leyleği teslim etti.

Süs bitkileri üretimi yapılan yerde çalışan Cafer Arslan, ‘’Toprak üzerinde duran bir leylek gördüm. Acıkmıştır diye ekmek ot verdim yemedi. Ardından et verdim onu yedi bir de su içti. Karnı doyan hayvan kendine geldi hareket etmeye başladı. Tabii biz bununla da yetinmedik Doğa Koruma ve Milli Parklar Erdemli Şefliğini aradık. Arkadaşlar anında gelerek leyleği teslim ettik. Arkadaşlarımız gerekli bakımı yaptıktan sonra doğaya geri bırakacaklar’’ dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Erdemli Şefliğinde görevli veteriner hekim Ayşe Dülger leyleğin ilk muayenesi yaparak gayet sağlıklı olduğu bilgisini verdi.

Leyleği sağlık kontrolünden geçiren Dülger, leyleğin açlık ve yorgunluktan takatsiz kaldığını bu nedenle de leylek sürüsünden ayrılarak yere indiğinin tahmin edildiğini belirtti.

Leyleğin herhangi bir yerinde darp ya da kırık çıkık olmadığını ancak leyleğin gıdasızlığa dayalı güçsüz kalmasından dolayı uçaramayarak yere indiğini belirtti.

Leyleğe gerekli bakımın yapılması için Tarsus Hayvanat Bahçesine götürüleceğini kaydeden Dülger, ‘’Artık leylek kuşumuz emin ellerde iyi bir bakımdan geçirilecek ve güç topladıktan sonra yeniden doğal yaşama bırakılacak’’ dedi.