GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-08-2020 15:06

Erdemlide Turizm Destinasyon Yönetimi Çalıştayı Yapıldı

Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) koordinasyonunda Erdemli –Silifke-Mut Turizm destinasyon Yönetimi Çalıştayı Mersin’in Erdemli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda yapıldı.

Erdemlide Turizm Destinasyon Yönetimi Çalıştayı Yapıldı

Mersin Vali Yardımcısı Süleyman Deniz başkanlığında yapılan Erdemli-Silifke-Mut Turizm Destinasyon Yönetimi Çalıştayına Erdemli Kaymakamı Avni Kula, Silifke Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, ÇKA Genel Sekreteri DR. Lütfi Altunsu, Erdemli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Orhan Sarı, Mersin Kent Konseyi Başkanı Faik Burakgazi ve STK temsilcileri ile ilgili daire amirleri katıldı.

Çalıştayın açılışında konuşan ÇKA Genel Sekreteri Dr. Lütfi Altunsu, turizm destinasyonu çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Düzenledikleri çalıştayın amacının bölgeyle ilgili paydaşların mevcut çalışmalarının ve gelecek planlamalarının paylaşılması, öncelikli turizm türleri ve hedef kitleye yönelik destinasyon eylem planı ve bütüncül proje fikirlerinin ortaya çıkartılması olduğunu söyledi.

Altunsu, bölgede turizmin destinasyon odaklı geliştirilmesi için yeni projeler hazırlanması gerektiğini belirtti. Yapılan istatistiklere göre bölgede rekabetçi turizmin olmadığı ancak inanılmaz turizm değerlerinin bulunduğunu kaydeden Altunsu, ‘’Bölgedeki turizm değerleri çok ciddi potansiyel oluşturuyor. Yalnızca bunları tespit edip eksikliklerini gidererek turizme kazandırmak kalıyor. ÇKA olarak bu çerçevede çalışma başlattık ve dedik ki, işin bir akademik boyutu var, hem bu boyutu dikkate alabilecek hem de aynı zamanda bölgeyi turist gözünden de değerlendirebilecek bir çalışma yapalım ve bizim bölgemizde turistin ilgisini çekebilecek neler var onu bulalım istedik.

Uzmanlarımızla tanıtım ve pazarlama stratejisini birlikte yapalım istedik. Bölgeyi bilmeyen uzmanlarımız var bu nedenle de uzmanlarımıza araştırma yapmalarını istedik. Elde edilen veriler ne ise bir araya getirelim istedik ve yaptığımız çalışmamızı bitirdik. Üç tane olan turizm odaklı ilçe sayısını 4’e çıkartarak Çamlıyayla ilçemizi de içine aldık. Çamlıyayla, Erdemli, Silifke, Mut ilçeleri ile 4 tane turizm odağı oluştu. Odak noktalarımız ile ilgili çalışmalar yaptık ancak sadece Erdemliyi sona bıraktık çünkü bu bölge zor bir bölge. Çünkü inanılmaz bir zenginliğe sahip bölge. Bölgedeki doğal ve kültürel değerlerimizi biliyorduk, bilmediklerimizi de bu arada tamamlayalım istedik ve bu çalıştayı düzenledik. Çalıştayda fikirleri alıp birleştirmek istiyoruz’’ dedi.

Altunsu ayrıca çok yakında turizmde küçük ölçekli alt yapı proje programını ilan edeceklerini de belirterek, ‘’Program resmi olarak onaylandıktan sonra duyurusunu yapacağız. Kar amacı gütmeyen kurumlarımıza turizmle ilgili alt yapının geliştirilmesi kapsamında 2 milyon liraya yakın mali destek sağlanacağız’’ şeklinde konuştu.

ÇKA Koordinatörü Mesut Özcan ise yapılan araştırmalarla ilgili sunum yaptı.