GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-08-2020 14:18

Kumruların Yuva Yaptığı Kamyonetine Rahatsız Etmemek İçin Binmiyor

Mersin'in Erdemli ilçesinde kamyonetinin sileceği üzerine kumruların yuva yaptığını gören çiftçi, kuşlara kıyamadı. Çiftçi İsmet Ateş yavrular yumurtadan çıkıp büyüyünceye kadar kamyonetini çalıştırmama karar verdi. Çiftçi işlerini ise komşularından alacağı emanet kamyonetle devam ettireceğini bildirdi.

Kumruların Yuva Yaptığı Kamyonetine Rahatsız Etmemek İçin Binmiyor

Erdemli ilçesine bağlı  Esenpınar Mahallesi Ağlıca Mevkisinde çiftçilik yapan İsmet Ateş, kamyonetini birkaç günlüğüne evinin bitişiğindeki gölgeliğin altına park etti. Sebze taşımak için kamyonetinin sürücü koltuğunu oturan Ateş, sağ ön silecek üzerinde kumruların yuva yaptığını ve yuvada da 2 yumurtayı görünce büyük şaşkınlık yaşadı.

Ateş ailesiyle birlikte yuvayı dağıtmama ve yavrular çıkıncaya kadar kamyonetini hareket ettirmemeye kararı aldı.

İsmet Ateş gazetecilere yaptığı açıklamada,  "3 -4 gün kullanmadığımız aracımıza kullanmak için bindiğimde, kumruların yuva yaptığını gördüm. Ve içinde 2 tane yumurtası vardı. Onun için aracı kullanamıyoruz, emanet araçla işimizi hallediyoruz. Örfümüz adetimiz gereği, yuva bozmak günah olduğunu bildiğimiz için yuvayı da bozamadık. Artık sabırla bekliyoruz. Yavruların çıkıp büyümesini.

21 günde çıkacağını tahmin ediyoruz ama, bunun büyümesiyle beraber 1,5 - 2 ayı bulacağını tahmin ediyoruz. Sabırla büyümelerini bekliyoruz ve elimizden gelen her türlü yardımı yapacağız.

Belki de bu bir işaret, aracı kullanmamamız için. Belki de başımıza kötü bir iş gelecekti. Onun için kullanmayacağız. Belli bir süre binmeyeceğiz. Yavruların yuvadan uçmasını bekleyeceğiz" diye konuştu.